Güney Kore ve Kuzey Kore sınırında şaşırtan kaçış hikayesi

Güney Kore ordusu, dünyanın en sağlam sınırlarından birini aşarak Kuzey'e geçen kişinin daha önce Güney'e kaçan bir jimnastikçi olduğunu tahmin ediyor.

KRONOS 04 Ocak 2022 DÜNYA

Güney Kore ile Kuzey Kore sınırında çok ilginç bir kaçış hikayesi gündeme geldi. İddialara göre bir jimnastikçi önce Kuzey’den Güney’e kaçtı. Ülkede yakalanan ve çalışmaya başlayan bu kişi kısa süre sonra yeniden Kuzey Kore’ye kaçarak ülkeden ayrıldı. Jimnastikçinin akıbeti bilinmiyor.

KUZEYE GEÇTİ

Sınırın Güney Kore tarafındaki gözetleme kameralarının, yılın ilk gününde, askeri bölgenin doğu kıyısında dolaşan birinin olduğu uyarısını yayınlamasının ardından soruşturma başlatıldı. Bölgeye kaçak giriş yapan kişi bulunamadı ama birkaç saat sonra Kuzey Kore’ye geçtiği keşfedildi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre üst düzey bir askeri yetkili, gözetleme görüntülerinden hareketle, bu kişinin daha önce Kasım 2020’de benzer bir rota kullanarak Kuzey Kore’den Güney Kore’ye geçen kişi olduğunu belirtti.

Güney Kore merkezli Yonhap haber ajansına göre, 30’lu yaşlarında olduğuna inanılan adam Güney Kore’de temizlikçi olarak çalışıyordu. Gözaltına alındığında, Kuzey Koreli bir jimnastikçi olduğunu söylemişti.

Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili gazetecilere verdiği demeçte, “Görüntülerdeki kişi, 2020’de Kuzey’den kaçan kişiyle aynı görünüşe ve kıyafetlere sahip.” dedi.

DURUMU BİLİNMİYOR

Seul’deki askeri şefler, hafta sonu geçtiği gözlemlenen kişinin hâlâ hayatta olup olmadığını bilmediklerini ancak Kuzey’e korunmasını isteyen bir mesaj gönderildiğini aktardı. Kuzey Kore mesajı aldığını kabul etti, ancak adamın akıbeti veya neden geri döndüğüne dair açıklama yapılmadı. Adamın fark edilmeden nasıl geçmiş olabileceğiyle ilgili soruşturma sürüyor.


 

Kuzey ve Güney Kore arasındaki sınır mayınlarla dolu; etrafı elektrikli ve dikenli tellerle çevrili. Güvenlik kameralarının olduğu sınırdaki silahlı muhafızların 24 saat tetikte olmaları gerekiyor. Seul’deki savunma yetkilileri, geçmişte benzer ihlallerin yaşanmasının ardından, sınır savunma sistemini elden geçirme sözü vermişti. Güney’den Kuzey’e iltica vakaları hala daha nadir olarak yaşanıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com