Güngör Arslan’ın katillerine ağırlaştırılmış müebbet

Gazeteci Güngör Arslan'ın ofisinde silahlı saldırı sonucunda öldürülmesine ilişkin davada, 6'sı tutuklu 14 sanık yargılandı. 4 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

KRONOS 09 Ocak 2023 Genel

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesince Kandıra Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen Güngör Arslan duruşmasına, tutuklu ve bir kısım tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı. Duruşma salonunda Arslan’ın eşi Suna ve kızı Nazlıcan Arslan ile yakınları da hazır bulundu.

Söz verilen Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini belirterek, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamı talebini yineledi.

Suna Arslan, “eşinin 35 yıllık meslek hayatında kente ihanet edecek hiçbir habere imza atmadığını” söyledi.

Arslan, eşinin katledildiğini, bunun basit bir cinayet davası olmadığını dile getirerek, azmettirici olduğu ileri sürülen sanık Ersin K’nin bu işi tek başına planlamadığını, sadece ona havale edilen bir görev olduğunu, cinayetin üstünün kapatılması için her yolun denendiğini iddia etti.

Nazlıcan Arslan da mahkeme heyetinin karşısına avukat cübbesiyle değil, babasının öldürülme anını 50 kere izlemenin acısına katlanmak zorunda kalan kız çocuğu olarak çıktığını söyledi.

“ELİME SİLAH ALMIŞLIĞIM VAR, ANCAK HİÇ KULLANMADIM”
6’sı tutuklu, 14 sanığın bulunduğu davanın karar duruşması bugün Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından Kandıra ilçesindeki Kocaeli Kapalı Cezaevleri Yerleşkesi’nde bulunan duruşma salonunda görüldü.

Duruşmaya öldürülen gazeteci Güngör Arslan’ın ailesi, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada mütalaaya karşı savunma yapan Ramazan Özkan, “Silahı tedbiren yanıma aldım. Güngör Arslan’ın öleceği aklımdan geçmezdi. Karakolda öldüğünü öğrendiğimde bile çok şaşırmıştım. Kötü niyetli biri olsam gelip kendim teslim olmazdım. Daha önce birkaç kez elime silah almışlığım var, ancak hiç kullanmadım. Pişmanım” dedi. Diğer sanıklar ve avukatları da savunmalarında beraatlerini talep etti.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS
Duruşmaya yaklaşık 1 saatlik bir ara veren mahkeme heyeti, daha sonra kararını açıkladı. Olayın faili Ramazan Özkan’ın ‘Tasarlayarak Kasten Öldürme’ suçunu işlediğine kanaat getiren mahkeme heyeti, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, Ramazan Özkan’ın ruhsatsız silah taşımak ve bulundurmak suçundan da 7 yıl hapis ve 40 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanık Burhan Polat’ın ‘Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Azmettirme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmasına hükmetti. Cinayeti azmettirme suçlamasıyla yargılanan sanık Ersin Kurt’un ise üzerine atılı tüm suçlardan beraatine karar verildi.

27 YIL HAPİS CEZASI
Sanık Ferhat Yıldırım ve Hasan Emre Çelik’in olayın faili Ramazan Özkan’a yol göstermesi ve yardım etmesi sebebiyle ‘Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Yardım Etme’ suçundan 20 yıl hapis, ruhsatsız silah taşımak ve bulundurmak suçundan 7 yıl hapis olmak üzere 27 yıl hapis cezası verildi.

Sanık Ramiz Saatçi’nin ise ‘Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Yardım Etme’ suçundan beraatine hükmedilirken, ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma suçundan 7 yıl hapis ve 40 bin TL idari para cezası ile cezalandırılmasına hükmedildi.

Sanıklar Özgür Taşkıran’a ‘Suçluyu kayırma’ suçunu işlemesi sebebiyle 3 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, Can Yıldırım’a aynı suçtan dolayı 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Sanık Erdal Tilki, Yadigar Başyurt ve Erdal Yıldırım’a ‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirmeye teşebbüs’ suçunu işlekleri gerekçesiyle 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Sanıklar Emrah Yıldırım, Kadir Yıldırım ve Abdullah Yürük ise üzerlerine atılı tüm suçlardan beraatine karar verildi.

NE OLMUŞTU?
İzmit’te yerel bir internet haber sitesinin sahibi gazeteci Güngör Arslan, geçen yıl 19 Şubat’ta ofisinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

Arslan’ı öldüren Ramazan Özkan, olaydan birkaç saat sonra yakalanarak, tutuklanmış; yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Burhan Polat, Can Yılmaz, Emrah Yıldırım, Ersin Kurt, Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Çelik, Özgür Taşkıran, Kadir Yıldırım ve Ramiz Saatçi de yakalanmıştı.

Abdullah Yürük, Erdal Tilki, Erdal Yıldırım ve Yadigar Başyurt’un ise tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk celsesinde sanıklardan Özgür Taşkıran, Can Yılmaz, Kadir Yıldırım ve Emrah Yıldırım tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com