Irkçılık ve önyargı kurbanı Romen ailenin suçsuz olduğu ortaya çıktı

Danimarka’da geçen yıl doktora götürdükleri bebeklerine kötü muamele yaptıkları iddiasıyla 2 ay hapis yatan ve bebekleri 6 ay elinden alınan Romanyalı Ionuț ve Sorana Rotundu çiftinin suçsuz olduğu ortaya çıktı.

HAYRİ GÜL 30 Ocak 2023 DÜNYA

Avrupa’da ırkçılık ve önyargının son kurbanı Romen gurbetçi aile oldu. Danimarka’da geçen yıl doktora götürdükleri bebeklerine kötü muamele yaptıkları iddiasıyla 2 ay hapis yatan ve bebekleri 6 ay elinden alınan Romanyalı Ionuț ve Sorana Rotundu çiftinin suçsuz olduğu ortaya çıktı. Danimarka Başsavcılığı, aileye gönderdiği mektupta çocuklarına kötü muameleye dair kanıt bulunamadığını açıklayarak özür diledi. Aile şimdi Danimarka otoritelerinden hesap sormaya hazırlanıyor.

AİLE GÜNLERCE MEDYADA LİNÇ EDİLMİŞTİ
Aile, Mathias isimli çocuklarına ‘sarsılmış bebek sendromu’ kötü muamelesi yaşattıkları iddiasıyla günlerce medyada linç edilmişti. Danimarka Başsavcılığı ve devleti, uzun soruşturma ve incelemeler sonunda gönderilen yazıda ailenin masum olduğunu belirterek özür diledi. 27 Ocak Cuma günü Ionuț ve Sorana Rotundu çiftine gönderilen yazıda, Danimarkalı yetkililer, genç Romen ailenin bebeklerine kötü muamele yaptıklarına dair hiçbir kanıt bulunamadığını belirttiler.

GELİŞMEYİ AP PARLAMENTERİ DUYURDU
Gelişmeyi Romanya’nın AP Parlamenteri Robert Sighiartău, sosyal medya hesabından duyurdu. Sighiartău’nun paylaşımı şöyle: “Geçen yıl Danimarka’da Romen vatandaşı genç aileye bebeklerine sarsılmış bebek sendromu yaşattıklarına dair maruz kaldıkları davayı hatırlıyor musunuz? O zaman birçok kişi bana Danimarka devletinin hata yapmasının mümkün olmadığını söyledi. Öyle mi.. Sorana ve Ionut çifti, Danimarka devletinden kendilerine yöneltilen tüm suçlamalarda masum olduklarına dair resmi mektup aldılar. Ancak maalesef küçük bebekleri Mathias, 6 ay anne-babasından ayrı bırakıldı. Aile, haksız yere 2 ay hapis yattı. Sonunda iddiaların yalan olduğu gerçeği ortaya çıktı. Ancak Danimarka, bunun bedelini ödemek zorunda. Sadece onlar da değil…”

AİLE, DANİMARKA’YA DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR
Rotundu çifti, masum olduklarının ortaya çıkmasından sonra şimdi kendilerine yapılan haksız muamele ve mağduriyetler karşısında Danimarka’daki hastane yetkililerine dava açmaya hazırlanıyor.

OLAY NASIL GELİŞMİŞTİ?
Hayatlarını Danimarka’da sürdüren Ionuț ve Sorana Rotundu çiftinin önceki yıl 26 Aralık tarihinde ‘Mathias’ adını verdikleri bir oğulları dünyaya gelmiş, ancak rahatsızlığı nedeniyle yaklaşık bir ay sonra (31 Ocak) Odense Üniversite Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Hastanede yapılan kontrollerde doktorlar, genç çifte, oğullarına kötü muamele yaptıkları suçlamasında bulunmuştu. Dosyaya göre ‘bebeğin kafasında sarsıntıdan kaynaklı kırıklar, beyninde ve gözlerinin arkasında kanamalar var’ deniyordu.

Hastane ve doktorların bu raporu üzerine Romen ebeveynler, kendi çocuklarına kötü muamele yaptıkları gerekçesiyle cezaevine gönderilmiş ve 2 ay tutuklu kalmışlardı. Aile, 29 Mart 2022 tarihinde tahliye edilmişti. Bu süre zarfında çocuk, belediyenin belirlediği bir ailenin bakımına verilmiş ve daha sonra koruyucu başka bir aileye emanet edilmişti. Olay günlerce medyada yer almış, Romen aile linç edilmişti. Romen yetkililerinin müdahalesinin ardından bebek, Romanya (Vaslui)’daki büyük annesine teslim edilmişti.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com