Hablemitoğlu suikastı zanlısı Bozkır’ın iddiası: Beni MİT değil, Ukrayna istihbaratı getirdi

Necip Hablemitoğlu suikastı zanlılarından Nuri Gökhan Bozkır, mahkemeye verdiği dilekçede, kendisini Türkiye'ye getirenin MİT değil, Ukrayna istihbaratı olduğunu ileri sürdü.

KRONOS 30 Aralık 2022 GÜNDEM

Nuri Gökhan Bozkır Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilmişti.

18 Aralık 2002’de Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’na düzenlenen suikast zanlılarından Nuri Gökhan Bozkır, savcılığa gönderdiği dilekçede, Türkiye’ye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından getirilmediğini ileri sürdü.

DW Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre Bozkır, 2 Ocak’ta Ukrayna istihbaratı tarafından Türkiye’ye getirildiğini ve Esenboğa Havalimanı’nda “gayrıresmi olarak” MİT’e teslim edildiğini savundu.

Hablemitoğlu suikastına ilişkin 11 Kasım’da hazırlanan iddianameden 22 gün önce, 19 Ekim’de savcılığa dilekçesini sunan Bozkır, 26 Aralık 2021’de, Türkiye’ye iadesiyle ilgili Ukrayna’da görülen davaya katılmak üzere Romanya’dan Ukrayna’ya geçerken gözaltına alındığını ve ardından Türkiye’ye getirildiğini ifade etti.

Bozkır’ın Türkiye’ye getirilmesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 27 Ocak’ta duyurulmuştu. 8 Şubat’ta tutuklanan Bozkır hakkında konuşan Erdoğan, “Bu kişi Hablemitoğlu cinayeti zanlısı olarak, şu anda ülkemiz yargısına hesap veriyor. İstihbarat teşkilatımızın buradaki yakın markajı, muhataplarıyla olan sıkı diyaloglarla bu iş neticelendi. Bu olayın zanlısının yakalanıp ülkemizde getirilmesi, geçmişteki faili meçhul cinayetleri aydınlatma kararlılığımızın da bir ispatıdır” demişti.


 

Ukrayna’daki iade davası sürerken avukatları aracılığıyla verdiği dilekçe ile Türkiye’ye gelerek ifade vermek istediğini ancak bu süreçte Milli İstihbarat Teşkilatı’na teslim edildiğine değinen Bozkır, 2 Ocak’tan itibaren 24 gün MİT tarafından sorgulandığını ve işkence gördüğünü iddia etti.

Bozkır’ın dilekçesinde, sorgu sırasında suikastın tetikçisi olduğu ileri sürülen Tarkan Mumcuoğlu aleyhinde ifade vermemesi gerektiği iddiası da yer aldı. Bozkır ayrıca, sorguda kendisine “Bu işin Özel Kuvvetler tarafından işlendiğini söylemem ve telkin edilen dışında ifade vermemem gerektiğinin” söylendiğini savundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com