Hacısalihoğlu, benzin zammını Avrupa’yla karşılaştırdı: Almanya’da 1 litre 1.96 Euro’ya çıkmış, Türkiye’de 0.89 Euro

Prof. Yaşar Hacısalihoğlu, benzine gelen zammı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırarak, “Almanya'da 1 litre benzin 1.96 Euro’ya çıkmış, Türkiye’de 0.89 Euro” dedi. Hacısalihoğlu, Almanya'da asgari ücretin 1584 Euro, Türkiye'de ise 389 Euro olduğunu hesaba katmadı.

KRONOS 08 Ocak 2022 GÜNDEM

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Türkiye’de benzine yapılan zammı Hollanda, İspanya ve Almanya ile karşılaştırarak Türkiye’deki benzine bu ülkelerden daha az maliyet bindiğini savundu. Hacısalihoğlu’nun “benzin” hesabı sosyal medyada dalga konusu oldu.

Habertürk’te Enine Boyuna programına katılan akademisyen-yazar Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, yapılan zamlar ve enflasyona ilişkin konuşurken benzine gelen zamdan yola çıkarak Türkiye’de benzinin “daha az” zamlandığını söyledi. Hacısalihoğlu, “Hollanda’da 1 litre benzin 1.96 Euro’ya çıkmış, İspanya’da 1.48 Euro, Almanya’da 1.66 Euro, Türkiye’de 0.89 Euro” dedi. Hacısalihoğlu, Almanya’da asgari ücretin 1584 Euro, Türkiye’de ise 389 Euro olduğunu hesaba katmadı.

‘PARALARI BİZİM 15 KATIMIZ KADAR DEĞERLİ’

Hacısalihoğlu’na diğer konuklar, “Bu kıyas doğru bir kıyas değil. Onlar kendi paraları ile yapılıyor. Paraları bizim 15 katımız daha değerli” şeklinde itiraz etti.


Sosyal medyada da Hacısalihoğlu’nun bu hesabı dalga konusu oldu. Gazeteci-yazar Memduh Bayraktaroğlu, Almanya’da Kişi Başı Milli Gelir’in 44 bin, Türkiye’de ise 7 bin dolar olduğunu belirterek, “Bu kişinin Prof unvanı iptal edilip diploması yırtılmalı” dedi.

Ayrıca Almanya’da bir asgari ücretli çalışan 955 litre benzin alabiliyorken, Türkiye’deki bir asgari ücretli sadece 430 litre alınabiliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com