Haftalık çalışma saati 35’e inebilir

Belçika ve Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri 4 günlük mesai için ilk adımı atarken, Türkiye'de de çalışma süreleri aşağı çekilecek.

KRONOS 19 Şubat 2024 EKONOMİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş kanunlarında değişiklik için düğmeye bastı. Çalışma saatinden genel tatil ücretine kadar köklü değişikliklere gidilecek. Çalışmada, meslek gruplarına göre değerlendirmeler de yapılıyor.

Denizcilik İş Kanunu ve Basın İş Kanunu’nda haftalık çalışma süresi 48 saat olarak belirlenmişken, diğer meslek gruplarında haftalık çalışma süresi 45 saat.

HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ 35-40 SAAT ARASINA İNECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koordinasyonunda 45 saatlik sürenin 35-40 saate indirilmesi planlanıyor.

Yeni düzenleme ile işin merkezinde çalışan olacak ve çalışanların hakları tahkim edilecek. Yeni hak kategorileri geliştirilecek. Standart ve mevcut haklar korunacak.


 

1936 tarihli İş Kanunu’na göre çalışma süresi günde 8, haftada 48 saat olarak tespit edilmişti. Kanunda 2003 yılında köklü değişiklere gidilmişti. Haftalık çalışma saati 45 saate indirildi. Bir yılda bir işçi azamî 270 saat fazla mesai yapabiliyor.

MEVZUATTA MÜKERRER YA DA EKSİK KISIMLAR GİDERİLECEK

İş Kanunu’na dair mevzuatta ilke olarak çalışanın güçlendirilmesi planlanıyor.

Yeni çalışma ilişkilerinin geliştirilmesi kapsamında örneğin fazla çalışmalara ilişkin katsayının bir yerde yüzde 50, bir yerde yüzde 25 olmaması gerektiği belirtiliyor.

Yeni çalışma ilişkileri geliştirilecek ve dağınık mevzuat bir arada toplanacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com