‘Hakan Fidan artık dış politika ile operasyonel siyaseti tek elden yürütecek’

'Son 20 yıldır Türk güvenlik sisteminin yönetim kademelerine (TİKA Başbakanı, Başbakan Müsteşar Yardımcısı, Nükleer Şerpa ve istihbarat başkanı sıfatlarıyla) bulunan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin dış politika ile operasyonel siyaseti tek elden yürüteceği yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.'

KRONOS 05 Haziran 2023 GÜNDEM

MİT Müsteşarı Hakan Fidan.

Gazeteci Murat Yetkin,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinede ekonomi yönetiminde tercihini uluslararası sermaye çevrelerinden, savunmada askerden ve dış politikada güvenlik-istihbaratten yana yaptığına dikkat çekti.

Yetkin, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığına atanmasının da Türkiye’nin dış politika ile operasyonel siyaseti tek elden yürüteceği yeni bir dönemin başlangıcı olcağını gösterdiğini öne sürdü.

Murat Yetkin şu ifadeleri kullandı:

Dış politika ve güvenlik politikalarında son dönemlerde en çok konuşulan iki isim en kritik iki noktayı devralıyor. Biri kesinleşti: Erdoğan MİT Başkanı Hakan Fidan’ı Dışişleri Bakanı olarak atadı. Dış ve Güvenlik Politikaları Baş Danışmanı İbrahim Kalın’ın da MİT Başkanı olarak atanması bekleniyor. Belki de Cumhurbaşkanı’nın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İsveç’in adaylığı üzerine yaptığı görüşme bekleniyordur; malum sürecin baştan itibaren koordinatörü Kalın olmuştu. Kalın’dan sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünü ise Akif Çağatay Kılıç’ın üstleneceği bildiriliyor
Aslında son zamanlarda Erdoğan’ın çalışma makamından basına verdiği fotoğraflarda Fidan ve Kalın’ın değişmeyen isimler olması dikkat çekiyordu. Bunu son olarak, seçim kampanyası devam ederken Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile yaptığı kritik görüşmede Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bulunmayıp Fidan ve Kalın’ın bulunmasında da saptamıştık.

Erdoğan’ın seçim sürecinde Putin’le yaptığı ve “tarihi önemde” denilen telefon görüşmesinde Milli Savunma Bakanı Akar ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bulunmamış ama MİT Başkanı Fidan ve Dış ve Güvenlik Politikaları Danışmanı Kalın bulunmuştu.

Son 20 yıldır Türk güvenlik sisteminin yönetim kademelerine (TİKA Başbakanı, Başbakan Müsteşar Yardımcısı, Nükleer Şerpa ve istihbarat başkanı sıfatlarıyla) bulunan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin dış politika ile operasyonel siyaseti tek elden yürüteceği yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com