Hakan Fidan duyurdu: ‘Kardeşim Sisi’, Türkiye’ye geliyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce "darbeci" ardından da "kardeşim" dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin Türkiye'yi ziyaret etme planı olduğunu duyurdu.

KRONOS 21 Nisan 2024 GÜNDEM

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliğinde yaptığı görüşme sonrasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin Türkiye’yi ziyaret etme planı olduğunu açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile yapılan görüşmede Gazze’nin son durumunu konuştuklarını belirten Fidan, “Gazze’de yapılması gerekenlerin altını çizdik. Yardımların Refah sınır kapısına ulaşması için gece gündüz koordinasyon içerisinde çalışıyoruz” dedi.

Bakan Fidan, “Mısır ve Türkiye’nin işbirliği halklarımızın ve bölgemizin fevkalade yararınadır. Biz de iki ülke olarak bu anlayışla ilişkilerimizi daha da ileri taşıma iradesini ortaya koyduk” diye konuştu.

LİBYA, SUDAN, SOMALİ, ETİYOPYA…

Görüşmede Libya, Sudan, Somali ve Etiyopya gibi bölgesel konuların da ele alındığını ifade eden Fidan, özellikle Sudan’daki iç savaşın durdurulması ve ileri dönük çözüm planlarının masaya yatırıldığını aktardı. Türkiye ile Mısır arasında sadece ikili ilişkilerde değil, coğrafi anlamda da geniş bir işbirliği potansiyelinin olduğunu vurguladı ve iki ülkenin kardeş ülkeler olduğunu dile getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin Türkiye’yi ziyaret etme planının olduğunu akaran Fidan, bu ziyaretin önemli bir adım olacağını ve iki ülke arasındaki stratejik işbirliğini güçlendireceğini ifade etti.

Fidan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı vesilesiyle Türkiye’yi ziyaret etmesinin gündemde olduğunu söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com