Hakan Fidan: İsrail’e karşı açılan soykırım davasına müdahil olacağız

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin İsrail'e Uluslararası Adalet Divanı’nda açılan davaya müdahil olacağını açıkladı.

KRONOS 01 Mayıs 2024 DÜNYA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Endonezya Dışişleri Marsudi ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bakan Fidan, “Buradan ilk kez duyurmak istiyorum. Türkiye olarak, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı davaya müdahil olmaya karar verdik” dedi.

“Artık zorlayıcı tepkilerin meydana gelmesi gerekiyor” diyen Fidan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“21. yüzyılda Gazze’de açlıktan ölümler yaşanırken, bölgede toplu mezarlar ortaya çıkarken uluslararası toplum daha neyi beklemekte? Artık zorlayıcı tepkilerin meydana gelmesi gerekiyor. İsrail’e zorlayıcı tedbirler şarttır. Bir tercih ile karşı karşıyayız. Ya hukuktan yana olacağız ya da zulmün yol açtığı bedelleri hep birlikte ödeyeceğiz. Gazze’de akan kan yanız Filistinlilerin kanı değildir. İnsanlık Gazze’de bir sınav vermektedir. İsrail-Filistin meselesinde Batı da bizim tutumumuza yaklaşıyor. İsrail’in suçlarına kefil olan ülkelere ikaz olarak bir kez daha vurgulamak istiyorum. Krizin başından beri Gazze’de yaşanan insanlık trajedisinin dünyanın dört bir yanında tepki çekeceğini söyledik. Bugün, İsrail’e destek veren ülkelerde halk sokağa dökülmüş durumda. Gazze’de akan kan yalnızca Gazzeliler’in kanı değildir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com