Hakan Fidan, Talabani’nin partisini ‘ulusal güvenlik tehdidi’ ilan etti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, vilayet seçimlerinde Kerkük'te birinci çıkan Kürdistan Yutseverler Birliği Partisi'ne ilişkin "Türkiye için ulusal güvenlik tehdidi" dedi.

KRONOS 19 Mart 2024 GÜNDEM

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, geçtiğimiz aralık ayındaki vilayet seçimlerinde Kerkük’te birinci çıkan Bafıl Talabani başkanlığındaki Kürdistan Yutseverler Birliği Partisi’ni (KYB) Türkiye için “ulusal güvenlik tehdidi” olarak ilan etti.

CNN Türk’te Hande Fırat’ın programına katılan Hakan Fidan, “Süleymaniye’deki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) liderliği ve onu oluşturan ekibin PKK ile olan ilişkileri, samimiyeti bizim için bir problem olmanın ötesinde artık ulusal bir güvenlik tehdidi olmuştur” dedi.

Fidan şunları söyledi:

“Bizim arzumuz Süleymaniye’deki arkadaşlarımızın yol yakınken hatalarından geri dönmesi, Türkiye’yle dostluklarını, tarihte olduğu gibi bugün de perçinlemeleri ve ortak geleceğe bizim beraber hareket etmemiz

Erbil, Süleymaniye, Bağdat, Kerkük ve Musul… Bunları artık bizim sistem dışına atmamız lazım. Bunlar kullanım ömrü tamamlanmış örgütler. Sözünü ettiğim şehirler, kültürler kadim kültürler ve daha önce bu türden tehditlerin üstesinden geldiler, inşallah bundan sonra da gelecekler.”

KYB SEÇİMLERDEN BİRİNCİ ÇIKMIŞTI

Geçtiğimiz aralık ayında (16 Aralık 2023) Irak’ta 10 yıl aradan sonra düzenlenen vilayet seçimlerinde, 2005’ten beri ilk kez sandık kurulan Kerkük’te Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) fark atarak birinci olmuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com