AKP’li Koca hakeme yumrukla saldırırken ‘seni öldüreceğim’ demiş

Hakem Halil Umut Meler’e saldıran Ankaragücü eski başkanı Faruk Koca ve 3 diğer sanığın yargılandığı dava Ankara Batı 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmada hakem Meler ve yardımcı hakemler Faruk Koca'nın 'seni öldüreceğim' tehdidini duyduklarını söyledi.

KRONOS 09 Ocak 2024 SPOR

Trendyol Süper Ligi’nin 15. haftasında Ankaragücü-Rizespor maçının sonunda hakem Halil Umut Meler’e saldıran, aralarında eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca’nın da bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

Ankara Batı 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya müşteki Halil Umut Meler ile tutuksuz sanıklar Faruk Koca, Kenan Çelikkaya, Osman Erkam Can ve Şahin Yunus Şahin ile avukatları katıldı.

Duruşma, kimlik tespit ve iddianamenin özetinin okunmasıyla başladı.

Sanıklar “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama”, “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralamaya teşebbüs”, “tehdit” ve “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a aykırılık” suçlamaları ile yargılanıyor.

Duruşma, 28 Şubat tarihine ertelendi.

‘SENİ ÖLDÜRECEĞİM’ DİYE TEHDİT ETMİŞ

Duruşmada Faruk Koca’nın, Meler’e saldırı esnasındaki tehditleri de gündeme geldi. Duruşmada tehditlerin gündeme gelmesi üzerine Faruk Koca, “Tehdit kısmı doğru değil başka bir şey söylemiyorum” diyerek kendini savundu.

Hakem Halil Umut Meler ise “Tehdit sözünü Koca’dan bizzat duydum doğrudan duydum” dedi.

Tanık Hakem Kerem Ersoy, “Koca geldi, ‘sizi bitireceğim’ dedi. Meler’e de ‘seni öldüreceğim’ dedi” derken,

diğer tanık Hakem Ömer Tolga Güldibi ise “Koca, yumruk vurduğu sırada hepinizi bitireceğim dedi. Sonra Meler’e de seni öldüreceğim dedi. Net duydum” tanıklığında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, 11 Aralık akşamı 1-1 berabere kaldıkları Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler’e yumrukla saldırdı, darbeyle yere düşen Meler bazı kişilerce de tekmelendi.

Maç sonrası sahaya inerek maçın hakemine şiddet eylemine karışan tüm şüpheliler ile sahaya inen taraftarlar hakkında, “6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” ve “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralama” suçlarından Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Olayın ardından hastaneye giden Koca, emniyet güçlerinin gözetiminde hastanede tedavi gördü. Ardından gözaltı işlemleri hastanede yapılan ve ilk ifadesi hastanede alınan Koca, Ankara Batı Adliyesi’ne sevk edildi. Hakeme saldırıda bulunan ve dün akşam saatlerinde gözaltına alınan Kenan Çelikkaya, ve Şahin Yunus Şahin de Ankara Batı Adliyesine getirildi. Bu arada, soruşturma kapsamında 3 kişi daha gözaltına alındı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, tüm liglerdeki maçların süresiz olarak ertelendiğini açıkladı. Ancak bir hafta sonra maçlar yeniden başladı.

Olaydan 4 gün sonra iddianame hazırlandı. İddianamede, Meler “müşteki”, eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, Kenan Çelikkaya, Osman Erkam Can ve Şahin Yunus Şahin “şüpheli” sıfatıyla yer aldı.

Şüphelilerden Koca’nın, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama” suçundan 3 yıl 4 aydan 10 yıl 1 ay 15 güne, “tehdit” suçundan 6 aydan 2 yıla, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a aykırılık”tan ise 3 aydan 1 yıla kadar hapsi veya adli para cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, Çelikkaya ve Şahin’in, “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama” suçundan 3 yıl 4 aydan 10 yıl 1 ay 15 güne kadar hapsi, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a aykırılık” suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapsi veya adli para cezasına çarptırılmaları istendi.

Can hakkında ise “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralamaya teşebbüs” suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası talep edildi.

Şüpheliler hakkında ayrıca 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 18. maddesi uyarınca seyirden men yasağı istendi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com