Halkbank’tan esnafa kredi şoku

Tasarruf paketinin fare doğurması yetmezmiş gibi otoyol, köprü ve tünel geçiş tarifelerine yüzde 60'a varan oranlarda zam geldi. Sıra esnafların kredilerine geldi.

KRONOS 16 Mayıs 2024 EKONOMİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB), esnaf kefalet kredilerinde faiz oranlarının yüzde 100’e varan oranlarda artırıldığını duyurdu.

Halkbank’ın faiz oranlarındaki fahiş artış 14 Mayıs’tan önce çekilen ve ödemesi devam eden esnaf kredileri için de geçerli olacak. Kararın geriye dönük uygulanması esnafı çileden çıkardı.

AKP’Lİ BAŞKAN: FEVERAN EDİLECEK BİR ŞEY DEĞİL 

“Kooperatifimizden kullanmış olduğunuz değişken faizli işletme kredisinin faiz oranı, Halk Bankası tarafından değiştirilmiştir. Kredileriniz, yeni faiz oranı üzerinden tahsil edilecektir.” mesajı ile faiz artışı esnafa tebliğ edildi.

TESKOMB’un bankaya yazı göndermeye hazırlandığı ve karara itiraz edeceği ifade edildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Başkanı Abdulkadir Akgül, “Feveran edecek bir şey değil, öyle bir şey olsa önce ben karşı çıkarım. Merkez Bankası faizleri düşürmeye başlarsa da faizler düşecek.” dedi.


 

Faiz artışı ile şaşkına dönen esnaflar, “Geçen ay 11 bin 500 TL ödüyordum. Bu ay 14 bin 500 TL ödeyeceğim. Sadece kredi maliyetimizdeki aylık artış bu. İşler kesat. Tasarruf dediler, faturayı küçük esnafa kestiler.” diye veryansın ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com