Halkın Hukuk Bürosu’nun, İstanbul’daki tüm avukatları tutuklandı

KRONOS 15 Ocak 2018 GÜNDEM

Halkın Hukuk Bürosu’nun İstanbul’da görev yapan tüm avukatları tutuklandı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, bir kişiyi yasa dışı örgüt üyeliği ile suçlamak ve tutuklamak için özel bir delile gerek kalmadığını, iktidarın birilerini susturmak için konuyu hemen ilgili emniyet birimine aktardığını söyledi.

Konuyu Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar’a değerlendiren Yeşil, şöyle devam etti: “Polis tarafından hazırlanan dosya yine iktidarın idari bir infaz memurluğuna dönüşmüş olan savcılığa iletiliyor. Savcılık da tutuklanması gereken için zaten karar çoktan verilmiştir, kişileri Sulh Ceza Hakimliği adını kullanan İnfaz Mahkemesi’ne sevk ederek tutuklama yönündeki infazı gerçekleştirmiş oluyor. Gizli tanık da varsa suçlu olduğunuza ‘kesin’ gözüyle bakılıyor.”

‘GAK GASPLARI, AVUKATLARIN SUSTULMASI İLE MÜMKÜN’

Yeşil devamında, “Kısacası meslektaşlarımızın tutuklanma sebebi, bir tarafında devletin, kamu görevlilerinin veya patronların olduğu dava ve olaylarda mağdurun, muhalifin avukatlığını üstleniyor olmalarıdır. Esasen OHAL adı verilen karanlık içinde, grevsiz bir iş yeri, hesabı sorulmayan işçi cinayetleri, işkence merkezine dönüşen hapishaneler bir bütün olarak hak gaspları biraz da avukatların ve hukuk örgütlerinin susturulması ile mümkün. İktidar da bunun için bizi susturmaya çalışıyor” dedi.

‘AVUKATLARA SİSTEMATİK İŞKENCE UYGULANIYOR’

Halkın Hukuk Bürosu’nun, avukatları özgür olana dek nöbetleşe açılacağını da söyleyen Yeşil, “Bu eylem sembolik. HHB’nin dört duvardan ibaret olmadığını, bir avukatlık yapma biçimi olduğunu ve tutuklamaların bu pratiği engelleyemeyeceğini hepimiz biliyoruz. HHB’li arkadaşlarımızdan Engin Gökoğlu’nun, tutulduğu Tekirdağ Hapishane’sinde gördüğü işkence sonucu kolu kırıldı. Avukat Gürkan İstekli’ye Urfa Emniyeti’nde uygulanan işkence doktor raporu almasının önüne geçilerek gizlenmeye çalışıldı. İşkence genel olarak ve sistematik bir şekilde uygulanıyor. İşkenceci kamu görevlileri ise hükümetin en yetkili ağızlarından verilen cezasızlık taahhüdüne güveniyor” dedi.

‘TBB’NİN SESSİZLİĞİ POLİTİK’

Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyesi avukat Nagehan Avçil ise, “HHB’li tüm avukatlar mesleki faaliyetleri kriminalize edilerek hapishanelerle ‘uslandırılmaya’ çalışılıyor” dedi ve ekledi: “Avukat arkadaşlarımız, savunmalarını yaptıkları müvekkilleri nedeniyle gözaltında. Savunma üzerindeki baskıların arttığı bu günlerde baroların ve Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) sessiz kalması politik bir tutum. Baroların ve TTB’nin bu sessizliği ve hatta Barolar Birliği Başkanı’nın açıklamaları karşında biz mesleği ve meslek onurunu korumaya devam edeceğiz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com