Uluslararası Ceza Mahkemesi, Netanyahu’nun tutuklanmasını istedi

UCM Başsavcısı, 7 Ekim'de İsrailli sivillere yönelik saldırı için Hamas lideri Sinvar ile Gazze saldırıları nedeniyle Netanyahu hakkında tutuklama emri istedi.

KRONOS 20 Mayıs 2024 DÜNYA

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, mahkemeden, 7 Ekim’de İsrail’e yapılan saldırılar ve ardından Gazze’de yaşanan savaş nedeniyle Hamas lideri Yahya Sinvar ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten tutuklama emri çıkarmasını istediğini söyledi.

T24’te yer alan habere göre, Khan ayrıca İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, El Kassam Tugayları liderlerinden Muhammed Diab İbrahim el Masri ve Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye hakkında da tutuklama emri istediğini söyledi.

UCM daha önce Ukrayna işgali nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için tutuklama emri çıkarmıştı.

UCM yargıçlarından oluşan bir heyet, Khan’ın tutuklama emri için yaptığı başvuruyu değerlendirecek. Başsavcı; Sinvar, Haniye ve el Masri’ye yönelik suçlamaların “imha, cinayet, rehin alma, tecavüz ve gözaltında cinsel saldırı” içerdiğini söyledi.


“7 EKİM’DE DÜNYA ŞOK OLDU”

CNN’den Christiane Amanpour’a konuşan Khan, “7 Ekim’de insanlar yatak odalarından, evlerinden, İsrail’deki farklı kibbutzimlerden koparıldıklarında dünya şok oldu” dedi.

“GAZZE’DE KASITLI OLARAK SİVİLLERİ HEDEF ALDI”

Khan ayrıca Netanyahu ve Gallant’a yöneltilen suçlamalar arasında “imhaya neden olmak, insani yardım malzemelerinin engellenmesi de dahil olmak üzere bir savaş yöntemi olarak açlığa neden olmak, çatışmalarda kasıtlı olarak sivilleri hedef almak” olduğunu söyledi.

NETANYAHU DAVA İÇİN NE DEMİŞTİ?

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen ay UCM’nin tutuklama emri çıkaracağına dair haberler ilk çıktığında kararın “tarihi boyutlarda bir rezalet olacağını” ve İsrail’in “tüm hukuk ihlallerini titizlikle soruşturan bağımsız bir hukuk sistemine sahip olduğunu” söylemişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com