Hamas saldırısının arkasında olduğu iddia edilen İran’dan sert açıklama

Hamas'ın saldırılarının arkasında olduğu iddia edilen İran'dan açıklama geldi. İran Dışişleri Sözcüsü Nasır Kenani, "İslam Cumhuriyeti'ni her kim tehdit ederse etsin, herhangi bir aptalca eylemin yıkıcı bir yanıtla karşılaşacağını bilmeli" dedi.

KRONOS 09 Ekim 2023 DÜNYA

Fotoğraf: Arşiv

Hamas’ın İsrail’e karşı başlattığı Aksa Tufanı operasyonunun arkasında olduğu iddia edilen İran’dan sert tepki geldi. İran Dışişleri Sözcüsü Nasır Kenani, “İslam Cumhuriyeti’ni her kim tehdit ederse etsin, herhangi bir aptalca eylemin yıkıcı bir yanıtla karşılaşacağını bilmeli” dedi.

ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, İran Devrim Muhafızları’nın saldırının planlanması için ağustos ayından beri Hamas yetkilileriyle çalıştığı, toplantılardan ikisine İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahyan’ın katıldığını ileri süren bir habere imza attı. Hem Hamas hem Devrim Muhafızları kaynaklarına dayandırıldığı belirtilen haberde, saldırı planının geçen pazartesi günü Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen ve Hizbullah yetkililerinin de katıldığı bir bir toplantıda kesinleştirildiği de iddia edildi.

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) misyonu, Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü’nün saldırıların planlama aşamasına müdahil olduğu iddiasını ise reddetti.

‘YIKICI BİR YANIT VERİRİZ’

İran yönetimi bugün İslam İşbirliği Teşkilatı’nı (İİT) acil toplantıya çağırdı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, “İran İslam Cumhuriyeti’ni her kim tehdit ederse etsin, herhangi bir aptalca eylemin yıkıcı bir yanıtla karşılaşacağını bilmelidir” çıkışı yaptı.


 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın “saldırının arkasında İran’ın bulunduğuna dair bir kanıt olmadığını” söylemesi dikkat çekmişti. Blinken, “Hamas ile İran arasında uzun süreli ilişkiler bulunsa da, İsrail’deki bu son saldırının arkasında bulunduğuna dair bir kanıt görmedik” demişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com