Hamas’tan UCM kararına tepki: Kurban ile cellatı aynı kefeye koyuyor

Hamas, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Ahmad Khan’ın Hamas liderleri hakkında tutuklama emri çıkarılması talebine tepki göstererek, "Hamas, kurbanı cellatla aynı kefeye koyma girişimlerini şiddetle kınıyor” dedi.

KRONOS 20 Mayıs 2024 DÜNYA

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Ahmad Khan’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Hamas liderleri hakkında tutuklama emri çıkarılması talebinde bulunmasının ardından Hamas karara tepki gösterdi.

“TÜM TUTUKLAMA EMİRLERİNİN İPTALİNİ TALEP EDİYOR”
Hamas tarafından yapılan açıklamada, “Hamas, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı’nın bazı Filistinli direniş liderlerine karşı tutuklama emri çıkararak kurbanı cellatla aynı kefeye koyma girişimlerini şiddetle kınıyor. Hamas, BM sözleşmelerini ve kararlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Filistin direnişinin liderlerine karşı çıkarılan tüm tutuklama emirlerinin iptalini talep ediyor” denildi.


UCM’NİN TALEBİ HEM HAMAS’I HEM İSRAİL’İ KAPSIYOR
Khan, Hamas İslami Direniş Hareketi lideri Yahya Sinvar, Hamas’ın El-Kassam Tugayları olarak da bilinen askeri kanadının komutanı olan ve Deif adıyla da bilinen Muhammed Diyab İbrahim el-Masri, Hamas’ın Gazze lideri Yahya Sinwar ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye hakkında tutuklama emri çıkarılması talebinde bulunmuştu. İsrail ve Hamas üst düzey liderlerine yönelik tutuklama kararlarına ilişkin son sözü, Uluslararası Ceza Mahkemesi yargıçları söyleyecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com