Hamza Yerlikaya yasa çıkartarak kendine maaş bağlatmış

Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği'ne atanması tartışma yaratan Hamza Yerlikaya'nın milletvekili olur olmaz ‘sporcu şeref aylığı’ için teklif verdiği, yasalaşan teklif sayesinde 4 yıldır asgari ücretin 2 katı olan bu maaşı aldığı ortaya çıtı. Yerlikaya, Vakıfbank'taki göreviyle 4 ayrı yerden maaş alıyor.

KRONOS 22 Haziran 2020 GÜNDEM

Vakıfbank’a atanmasıyla 4. maaşa hak kazanan Hamza Yerlikaya’nın teklifini verip yasalaştırdığı  ‘sporcu şeref aylığı’ düzenlemesiyle 4 yıldır asgari ücretin 2 misli olan bu maaşı aldığı ortaya çıtı.

Sivas’tan 2007’de AKP milletvekili seçilen Yerlikaya, 14 Kasım 2007’de başarılı sporculara aylık bağlanması ve Devlet Sporcusu unvanı verilmesi için kanun teklifi verdi. Teklif 24 Haziran 2008’de yasalaştı. Teklif kapsamına giren Yerlikaya böylelikle kendisine de şeref aylığı bağlatmış oldu.

12 yıl önce Meclis’ten geçen düzenlemeyle  Türk vatandaşlarından uluslararası düzeyde üstün başarı kazanmış sporculara, bunların ölümü halinde ise bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarına aylık bağlanması sağlandı. Kriteri taşıyan sporcuya 40 yaşından sonra bu maaş bağlanıyor. Yüzde 40 ve üzeri vücut kaybı olanlarda yaş kriteri dikkate alınmıyor. Sporcu şeref aylığı, başarıya göre farklılık gösteriyor. Olimpiyat oyunlarında birinci olan sporcuya 2 asgari ücret (4 bin 700), ikinci olana asgari ücretin yüzde 160’ı, üçüncüye asgari ücretin yüzde 140’ı maaş ödeniyor.

4 AYRI MAAŞ ALIYOR

Sözcü‘nün haberine göre, Vakıfbank yönetimine giren Hamza Yerlikaya, yeni göreviyle birlikte 4 ayrı yerden maaş almaya başladı. Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ile Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı görevlerini de yürütüyor. Kamu bankalarının yönetim kurulu üyeliklerine atananlardan kamu görevi olanlara 12 bin 530 lira, kamu görevi olmayanlara 22 bin 500 lira maaş ödeniyor. Yerlikaya iki ayrı kamu görevinde bulunduğu için Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği’nden 12 bin 530 TL maaş alacak. Yerlikaya’nın başdanışmanlık görevi nedeniyle ne kadar maaş aldığı kamuoyuna açıklanmadığı için bilinmiyor. Bakan yardımcılığı makamından dolayı ise Yerlikaya yaklaşık 24 bin lira maaş alıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com