Hangi ülkeler doğumla vatandaşlık veriyor?

Dünya ülkelerinde birçok yol ile vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz fakat bunlardan en yaygın yöntem ‘’Doğum Turizmi’’. Latin Amerika ülkelerinin neredeyse tamamından bu yolla vatandaşlık elde edilebiliyor.

TARIK ENGİN 27 Kasım 2020 DÜNYA

Dünyada her ülke vatandaşlık hakkı kriterlerini kendi belirliyor. Özellikle son zamanlarda daha da kısıtlayıcı bir hal alan vatandaşlık hakları, özellikle birçok Latin Amerika ülkesinde kolay bir şekilde elde edilebiliyor. Bazı ülkelerde vatandaşlık alabilmek için, o ülke topraklarında doğmanız yeterli olacak. Peki, topraklarında doğanlara koşulsuz vatandaşlık tanıyan ülkeler hangileri? Hangi ülkeler doğumla vatandaşlık veriyor? Doğuştan vatandaşlık için şartlar neler?

Özellikle 21. yüzyılda vatandaşlık kavramı çok daha kapsayıcı hale geldi. Örneğin; 1982 yılına kadar İngiltere topraklarında doğan bir kişi direk olarak İngiliz vatandaşı olabiliyordu. Bu kriter 1983 yılından itibaren çok daha kısıtlayıcı bir hale getirildi.

Vatandaşlık elde edebilmenin en kolay yollarından bir tanesi ise ‘’Doğum Turizmi’’. Dünyada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dahil olmak üzere birçok ülke, topraklarında doğduğunuz zaman koşulsuz vatandaşlık hakkı tanıyor.

LATİN AMERİKA ÜLKELERİ VATANDAŞLIK DAĞITIYOR

Ülke topraklarında doğuştan sonra verilen koşulsuz vatandaşlık hakkı özellikle Latin Amerika ülkelerinde yaygın. Arjantin, Brezilya, Şili, Meksika, Peru gibi bölgenin güçlü ülkelerinde de doğan kişilere koşulsuz vatandaşlık hakkı veriliyor. Bu durum Latin Amerika’da o kadar yaygın ki o bölgede yıllardır karışıklıkların ve ekonomik çalkantıların yaşandığı Venezuela da bile koşulsuz vatandaşlık elde edebilirsiniz. Latin Amerika’da topraklarında doğuştan sonra koşulsuz vatandaşlık hakkının verildiği diğer ülkeler şu şekilde: Uruguay, Paraguay, Belize, Ekvador, Ekvador, Nikaragua.

ABD VE KANADA DA VATANDAŞLIK HAKKI VERİYOR; ÇOĞU AVRUPA ÜLKESİ BU HAKKI KALDIRDI

Dünya ülkelerinde birçok yol ile vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz fakat bunlardan en yaygın yöntem ‘’Doğum Turizmi’’. Dünyada söz hakkı olan devletlerden ABD’de topraklarında doğduktan sonra koşulsuz vatandaşlık hakkı tanıyan devletler arasında.

Bir diğer Kuzey Amerika ülkesi Kanada da koşulsuz vatandaşlık hakkı tanıyan ülkelerden.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Hangi ülkeler doğumla vatandaşlık veriyor?

d Hangi ülkeler doğumla vatandaşlık veriyor?

d Hangi ülkeler doğumla vatandaşlık veriyor?

 

Doğum turizminin önüne geçebilmek için çoğu Avrupa ve dünya ülkesi bu tip vatandaşlığı kaldırdı veya kısıtladı. Fransa, Avustralya, Almanya, İngiltere, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve İrlanda gibi ülkelerde doğan kişilerin koşulsuz vatandaşlık hakkı elde edebilmesi için en az bir ebeveyninin o ülkenin vatandaşı veya o ülkede birkaç yıldır yasal şekilde ikamet eden bir kişi olması gerekiyor. Vatandaşlık kalite endeksinde 159 ülke içinde 76.sırada yer alan Türkiye’de ise doğuştan vatandaş olabilmek için anne veya babadan en az birinin Türk vatandaşı olması gerekiyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com