Epilepsi hastası KHK’lı mahpusa ‘doktorun yanında kriz geçirmedi’ diye rapor verilmiyor

Sakarya Sakarya 2 Nolu L Tipi Cezaevinde tutuklu olan ve kronik hastalıkları nedeniyle daha önce cezaevinde ölümden dönen KHK'lı akademisyen Uysal'ın başka bir ceazevine sevk dilekçeleri kabul edilmedi. Epilepsi hastası olan Uysal'a 'muayene sırasında kriz geçirmediği' gerekçesiyle rapor da verilmiyor

SEVİNÇ ÖZARSLAN 23 Nisan 2024 GÜNDEM

KHK'lı akademisyen Emre Uysal'ın 12 ve 9 yaşında iki çocuğu bulunuyor.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünde görev yaparken 2017’de ihraç edilen ve 19 Eylül 2022’de tutuklanan KHK’lı akademisyen Emre Uysal’ın (43) ailesinin yaşadığı şehre yakın bir cezaevine sevk dilekçeleri kabul edilmiyor.

19 AYDIR SEVK DİLEKÇESİ YAZIYOR

Sakarya 2 Nolu L Tipi Cezaevinde tutuklu olan Emre Uysal’ın eşi Ayşe Uysal, “Eşimin dilekçeleri kesinlikle kabul edilmiyor. Psikolojik olarak iyi değil. Son zamanlarda sürekli kilo veriyor. Odasından, yatağından çıkmıyor, televizyon izlemiyor. Mektuplarında zaman zaman hayalle gerçeği karıştırdığını ifade ediyor. Koğuşta 38 kişiler. Ortak alanda yerde yatan insanlar var. ” dedi.

Kendisinin de tutuklu kaldığını kaydeden Uysal, “Eşim Edirne’den Sakarya 2 Nolu L Tipi’ne gönderildi. Çocuklarım Samsun’daydı, beni de Ordu’ya sevk ettiler. Çocukları iki ayda bir zor görebildik. 18 ay boyunca birbirimizi göremedik. 12 ve 9 yaşında iki çocuğumuz var. 9 yaşındaki çocuğumuzun takip edilen rahatsızlıkları bulunuyor. Çok zor bir süreç geçiriyoruz.” diye konuştu.

KOĞUŞTA İKİ KERE AĞIR EPİLEPSİ KRİZİ GEÇİRDİ

Epilepsi ve uyku apnesi hastalıkları bulunan ve timus bezi kanser tanısı (uykuda bir kanser hücresi) konulan 2017’de 8 ay tutuklu bulunduğu Eskişehir H Tipi Cezaevinde koğuşta ölümden döndü.

İlaçları düzenli verilmediği için iki kere ağır epilepsi krizi geçiren ve bilincini kaybeden uyku apnesi için geceleri kullanması gereken aleti verilmediği verildiğinde ise cezaevinde jenaratör olmadığı için uykusunda ölüm tehlikesi geçiren Uysal 19 ay önce ikinci kez tutuklandı.

Kronik rahatsızlıkları nedeniyle hasta tutuklular için geçen yıl çıkarılan infaz erteleme yasasına başvurmak istiyen Uysal cezaevi şartlarında rapor alamadığı için başvuru da yapamıyor.

“DOKTORA GÖTÜRÜLDÜĞÜNDE ATAK GEÇİRMEDİĞİ İÇİN RAPOR VERMEDİLER”

Ayşe Uysal, rapor verilememe gerekçesiyle ilgili olarak da “Eşim epilepsi raporu için doktora gitti. O anda atak geçirmediği için rapor vermediler. Eşim çok ağır epilepsi ilaçları kullanıyor. Rapor verilebilmesi için illa koğuşta ölüm tehlikesi mi geçirmesi gerekiyor. Hastasın ama cezaevinde olduğun için kimse doğru dürüst ilgilenmiyor, sağlık raporu bile vermiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ayşe Uysal şunları söyledi:

AZ KALSIN UYKUSUNDA ÖLÜYORDU

İşe gidecekken hiç beklemediği bir anda tutuklanmıştı. 13 gün nezarethanede kaldı. Çok zorlu bir süreç geçirdi. Cezaevinde de toparlayamadı. İlaçları çok geç verilmiş, 15 gün hasta bir şekilde sevk olmayı beklemiş… Bu tarz ihmaller eşimin iki defa hapiste ağır epilepsi nöbeti geçirmesine neden oldu. Bilincini kaybetmiş. Uyku apnesi cihazı önce verilmedi. Sonra verildiğinde ise cezaevinde elektrik kesilmiş, jeneratör olmadığı için uykusunda ölmek üzereyken bir arkadaşı fark edip kurtarmış.

O sırada eşimin Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde düzenli gittiği bir doktor vardı. Ona gittik. O doktor ‘cezaevinde kalamaz’ diye bir rapor yazdı. Rapor mu etkili oldu yoksa cezaevi risk mi almak istemedi bilemiyorum, eşim o dönemde ‘sağlık sorunları nedeniyle’ ibareli bir ara kararla tahliye oldu. Biz dosyası hep bozulur diye ümitliydik ama bozulmadı, onaylandı.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com