Pankreas kanseri için yeni ilaç

KRONOS 26 Ağustos 2019 YAŞAM

Harvard Üniversitesi Dana-Farber Kanser Enstitüsü araştırmacıları laboratuar ortamında marihuanada bulunan bir kimyasaldan üretilen ilacın en ölümcül kanser türlerinden biri olan pankreas kanser tedavisinde ‘ciddi ölçüde tedavi potansiyeli’ olduğunu ortaya çıkardı. İlaç ön klinik çalışmaların ardından insanlar üzerinde de denenecek.

Yahoo Lifestyle’ın haberine göre, sonuçları Temmuz ayında medikal yayın Frontiers of Oncology’de yayınlanan araştırmada marihuana ‘flavonoid‘lerindan türetilen FBL-03G adı verilen özel ilaç, en ölümcül kanser türlerinden biri olan pankreas kanseri için laboratuarda test edildi.

Harvard’lı doçent Wilfred Ngwa araştırmanın sonuçlarını ‘çok önemli’ olarak niteledi ve şunları söyledi: “Araştırmanın en önemli sonucu marihuanadan alınan flavonoidlerin tümörleri hedef alması sonucu hem lokal hem de metastas yapmış pankreatik kanser hücreleri öldürebildi. Bu pankreas kanserinde hayatta kalma oranlarını da ciddi oranda yükseltti. Bu şu andaki mevcut tedavilerin pankreas kanserinde etkisiz kaldığı göz önüne alındığında çok büyük bir ilerleme anlamına geliyor.”

Ngwa, araştırmanın pankreas kanserini tedavi etme ihtimalini ilk kez kanıtlayan araştırma olduğunu belirterek FBL-03G ilacının sadece kanserli hücreleri değil aynı zamanda vücudun diğer bölgelerinde metastas yapmış kanserli hücreleri de öldürebildiğini ve bunun kendilerini bile şaşırttığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Klinik olarak da çok başarılı oldu ve pankreas kanserinin tedavisinde çok büyük bir etkisi olacak.”

Harvard araştırmacıları için sırada ön klinik çalışmaları var ve Ngwa bu çalışmaların 2020’de sonlanmasını planladıklarını belirtti. Sonrasında yeni tedavi insanlar üzerinde de denenebilecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com