Hasankeyf’te 900 yıllık Küçük Saray sızıntı nedeniyle suya gömüldü

Sular altında bırakılan Hasankeyf'te 900 yıllık Küçük Saray sızması sonucu suya gömüldü.

KRONOS 11 Haziran 2020 GÜNDEM

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan Hasankeyf’te tarihi alanlar, koruma adı altında “enjeksiyon” yöntemiyle betonla kaplandı. Onlarca mağara betonla kapatılırken, Raman Dağı’ndan getirilen kireç özelliğine sahip kaya parçaları ile kale duvarlarının etrafı betonla örüldü. Alındığı ileri sürülen önlemlere rağmen koruma altında olan 900 yıllık Küçük Saray sızması sonucu suya gömüldü.

Eyyubiler dönemine ait yaklaşık 900 yıllık tarihi bulunan Küçük Saray’ı su basması ile birlikte durumun Kültür Bakanlığı’na bildirilmesi üzerine saray ve çevresinde inceleme başlatıldı. Edinilen bilgiye göre, suyun betona gömülen kısımlardan sızdığı belirtildi.

Küçük Saray’a sızan baraj sularının Şap Vadisi tarafından sızmış olabileceği tahmin edilirken, bu alanın Raman Dağı eteklerinde getirilen kaya parçaları ile doldurulduğu ve burada çökmeler meydana geldiği kaydedildi.

Mezapotamya Ajansı’nın haberine göre Küçük Saray ve Saha Vadisi’nde meydana gelen su sızması gözle görülürken, saray etrafında ise yetkililerin su tahliye işlemleri devam ediyor. Bakanlık yetkililerinde incelemelerde bulunduğu ifade edilirken, sarayda zarar oluşup oluşmadığı konusunda ise herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com