“Hata değildi, TÜİK uzmanları dışarıya mesaj vermek istedi”

Mayıs ayında tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 1,4 mü arttı, yüzde 0,89 mu? Dünden beri Türkiye İstatistik Kurumu'nun enflasyon verilerine dair çarpıcı iddialar ortaya atılıyor. TÜİK "sehven" dese de iki farklı verinin kamuoyunun dikkatini çekmek maksadıyla sızdırıldığı iddia ediliyor.

KRONOS 04 Haziran 2021 EKONOMİ

Mayıs ayı tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) için yüzde 1,4 ve yüzde 0,89 şeklinde iki farklı veri açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yüzde 1,4’ün doğrudan mayıs enflasyonu ile irtibatlı olmadığını belirterek, verinin sehven yayımlandığını iddia etmişti. Ancak T24 yazarı Barış Soydan çarpıcı bir iddiayı ortaya attı.

Soydan, şahsi Twitter hesabında, “TÜİK’in dün 2 ayrı enflasyon oranı açıklamasıyla ilgili kulaktan kulağa yayılan bir iddia: Hata değildi, açıktan konuşamayan uzmanlar dışarıya mesaj vermek istedi.” ifadelerini kullandı.

TÜİK mayıs ayında TÜFE’nin aylık yüzde 0,89 arttığını, yıllık yüzde 16,59 arttığını belirtmişti. Yurt içi üretici fiyatları endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 38,33 artmıştı.

İktisatçılar ÜFE ile TÜFE arasındaki makasın bu kadar açılmış olmasını TÜİK’in “manşet enflasyon” diye bilinen TÜFE’nin olduğundan daha düşük göstermesine bağlıyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜİK’in enflasyon verisini açıklayacağı 3 Haziran’dan iki gün önce TRT Haber’de soruları cevaplandırırken, “Merkez Bankası başkanımızla (Şahap Kavcıoğlu) ile konuştum, faizleri indirmemiz lazım. Onun için de yani temmuz-ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın.” demişti.

Erdoğan’ın sözlerinin “faiz indirimi talimatı” şeklinde yorumlanırken, dolar yayın esnasında 30 kuruş bir den artarak 8,80 TL’ye yükselmişti.

ÖNCE ENFLASYON, AKABİNDE FAİZ İNDİRİLECEK

Erdoğan’ın bu sözlerini yorumlayan Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt dün “Omerta Kuralı ve Erdoğan’ın şifreleri başlığıyla yayımlanan makalesinde, “Erdoğan’ın sözlerinde kodlanan formül çok basit: Kademeli şekilde enflasyon düşürülürken, Merkez Bankası haftalık repo faizini (politika faizi) enflasyonun 100-150 baz puan (yüzde 1-1,5) üzerinde tutacak.” tespitinde bulunmuştu.


 

Bozkurt şunları dile getirmişti: “17 Haziran’da ilk adım atılabilir. Bugün itibarıyla yüzde 17’nin altına indiğine göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu politika faizi yüzde 19’dan yüzde 18,25-yüzde 18,75 aralığına çekebilir.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com