DEM Parti eşbaşkanı Hatimoğulları’ndan Zana ve Demirtaş’a çözüm süreci itirazı

DEM Parti Eşbaşkanı Hatimoğulları, çözüm sürecini en çok isteyen parti olduklarını ancak AKP ile hiçbir görüşmelerinin olmadığını söyledi. Hatimoğulları, Leyla Zana ve Selahattin Demirtaş'ın aksine "Bu işi Erdoğan çözer meselesine indirgememek gerek" görüşünde.

KRONOS 24 Mart 2024 GÜNDEM

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, yeni çözüm süreci iddiaları ile ilgili AKP ile siyasi anlamda hiçbir görüşmelerinin olmadığını söyledi. Hatimoğulları, “AKP; bölgede, hatta İstanbul, Adana, Mersin, İzmir gibi yerlerde şu propagandayı çok ciddi bir şekilde yapıyorlar: ‘1 Nisan sonrası bir şeyler olacak’. Böyle bir imaj yaratmaya çalışıyorlar” dedi. Çözüm sürecinin olması gerektiğini söyleyen Hatimoğulları, “Çözüm sürecinin olması gerekiyor. En çok isteyen parti DEM Parti. Bir her fırsatta bir çözüm süreci, demokratik zeminde bir sürecin başlamasını hep talep ettik. Hala talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hatimoğulları, Leyla Zana ve Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarının aksine, “Bu işi Erdoğan çözer meselesine indirgememek gerekiyor” diye konuştu.

TELE1’de ‘Murat Taylan ile Gündem Özel Liderler’ programına katılan Tülay Hatimoğulları’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“DEM Parti seçmeni, bilinçli ve politik bir seçmen. Kendi partisine bağlı bir seçmen. Bizim partimiz de seçmene, seçmen gözüyle bakan bir parti değil. Bu yüzden partiye yüksek bir bağlılık var. Sahada çok dolaştık. Kayyımlardan inanın AKP seçmeni bile bıkmış durumda. AKP’nin kayyım rejimi çok ciddi bir yıpranmış hal almış durumda.

Kayyım erken dönemde bütün yurttaşların iradesini gasp etti. Hem seçmenin hem de seçilenin iradesini gasp etmektir. Kayyımda hizmet yapılmadığı gibi mevcut olanın da içini boşaltmış. Bunlar DEM Parti’nin iddiası değil. Sayıştay’ın raporlarını incelediğinizde kayyımların yolsuzluğunu görüyorsunuz. Borçsuz olarak yönettiğimiz belediyelerin kasasını eritmişler ve hiçbir hizmet yok. Belediyeleri aynı zamanda çok yüksek oranda borçlandırmışlar.

‘AKP İLE GÖRÜŞMÜYORUZ’

AKP ile siyasi anlamda hiçbir görüşmemiz olmadı. Ancak AKP; bölgede, hatta İstanbul, Adana, Mersin, İzmir gibi yerlerde şu propagandayı çok ciddi bir şekilde yapıyorlar: ‘1 Nisan sonrası bir şeyler olacak’. Böyle bir imaj yaratmaya çalışıyorlar. Bunlar doğru şeyler değildir. Bu söylentiyi yayarken, Kürt seçmeni kendine doğru konsolide etmeyi hedefliyor. Kürt seçmen çok politik bir seçmen. DEM Parti’nin tabanı bunları fark edebiliyor. Bir yandan hayal satmaya çalışırken, diğer yandan Hakan Fidan olmak başta olmak üzere hükümet nezdinde birçok temsilci ABD ve Irak arasında mekik dokudular. Buradan bir savaş ve çatışma süreci tetikleniyor. Bunu savaş zirvesi diye tabir ediyorum. Bu tür zirveleri yapıp bir de ‘1 Nisan sonrası bir şeyler olacak’ diyeceksiniz.


 

‘ÇÖZÜM SÜRECİNİN OLMASI GEREKİYOR AMA…’

Çözüm sürecinin olması gerekiyor. En çok isteyen parti DEM Parti. Bir her fırsatta bir çözüm süreci, demokratik zeminde bir sürecin başlamasını hep talep ettik. Hala talep ediyoruz. Seçimden sonra da talep edeceğiz. “Bu işi Erdoğan çözer” meselesine indirgememek gerekiyor. Kürt sorunun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmesi için çaba veren bir partiyiz biz. Geçmiş dönemlerde de söyledik şimdi de söylüyoruz. Türkiye tarihinin son 40 yılında ayyuka çıkmış ve bu kadar bilinen bir meselenin çözümü, bir yerel seçime sıkıştırılacak bir sorun değildir. Seçim malzemesi yapılmayacak kadar önemli bir meseledir. Çünkü çok acı çekiliyor. Kürt halkı acı çekiyor, batıda bizler acı çekiyoruz. Sonuçta bunu çok az konuşabiliyoruz ama güvenlik politikalarına, özel savaşa ayrılan bütçeyi düşündüğümüz zaman, bir Türk işçinin, bir Arap ve farklı halklara mensup işçilerin boğazından kısılıyor. Biz bugün barışı talep ederken sadece Kürt halkı için talep etmiyoruz. Barış Türkiye’yi rahatlatacak bir şeydir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com