“Lütfi Elvan istifa edecek” iddiası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile faiz kararını veren kurulun üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş'ı gece yarısı azletmişti. Hazine Bakanı Lütfi Elvan’ın istifa etmek istediği, ancak Erdoğan'ın istifayı kabul etmediği iddia ediliyor.

KRONOS 16 Ekim 2021 EKONOMİ

Berat Albayrak'ın 8 Kasım 2020'de istifa etmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna Lütfi Elvan geçmişti.

1 Amerikan Doları, 9,27 TL ile tarihteki en yüksek seviyeye çıkarken, Merkez Bankası’nın (TCMB) 23 Eylül’de “politika faizi” diye bilinen haftalık repo faizini yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmesi ekonomi yönetiminde taşları yerinden oynattı.

4 Ağustos’ta “Ben de buradan bir yerlere işaret vermiş oluyorum. Faizler de enflasyon da inecek.” diyerek TCMB’ye indirim talimatı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Ekim’de Merkez Bankası başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Işık ile Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş’ı azletmişti.

Merkez Bankası’nda gece yarısı operasyonu Türk Lirası’nın yabancı para birimlerine mukabil kaybını hızlandırdı.

Faiz indiriminin devam edeceği belirtilirken, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın istifa kararı aldığı belirtildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) G-20 Maliye Bakanları Zirvesi’ne katılan Elvan, Türkiye’ye döner dönmez İstanbul’da Erdoğan ile görüştü.

“LÜTFİ ELVAN’IN İSTİFA TALEBİ KABUL EDİLMEDİ” İDDİASI

Kronos’un konuya yakın bir kaynaktan edindiği bilgiye göre Elvan’ın görevden affını talep ettiği, ancak Erdoğan, “Yapacak çok işimiz var. Dışarıdaki tartışmaların etkisinde kalmak doğru olmaz.” diyerek istifa kararını kabul etmedi.

17-20 Ekim tarihleri arasında Afrika ülkeleri Angola, Togo ve Nijerya’yı ziyaret etmesi beklenen Erdoğan’ın heyetinde Elvan’ın da yer alıp almayacağı henüz belli değil. İstifa iddialarının daha fazla tartışılmaması için Elvan’ın da heyete dahil edilebileceği belirtiliyor.

Aynı kaynak, Elvan’ın Merkez Bankası’ndaki son operasyondan rahatsız olduğunu kaydetti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kızının düğününe katılan Elvan’ın yüzünün asık olması dikkatlerden kaçmadı.

İstifa iddialarına dair Cumhurbaşkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan şu ana dek herhangi bir beyanda bulunulmadı.


 

Elvan, Instagram hesabında “Görevden affımı talep ederim.” diyerek 8 Kasım 2020 tarihinde istifa eden Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın halefi olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna geçmişti. Elvan ile aynı gün Merkez Bankası Başkanlığı’na tayin edilen Naci Ağbal, 20 Mart 2021’de Erdoğan tarafından azledilmişti.

YENİ ŞAFAK YAZARI MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLDU

Erdoğan koltukta 6’ncı ayını doldurmadan kapının önüne koyduğu Ağbal’ın yerine, hükûmete yakın çizgide yayın yapan ve “yandaş” diye nitelendirilen Yeni Şafak gazetesinin ekonomi yazarı ve eski Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu tayin etmişti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti tarafından lağvedilen Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bünyesinde üst düzey görevler üstlenmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com