HDP: Türkiye’de gazetecilik ölümü göze almakla eşdeğer

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü münasebetiyle HDP'den yapılan açıklamada, “Türkiye’de gazetecilik; ölüm, tutuklanma, işsizlik ve daha birçok riski göze almakla eşdeğer bir mesleğe dönüştü.” ifadeleri kullanıldı.

KRONOS 03 Mayıs 2021 GÜNDEM

Mart ayında 7 gazeteciye 11 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayyip Temel, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’yle ilgili yaptığı açıklamada, bu günün seçilmesinin üzerinden 18 yıl geçtiğini kaydederek, “Bu 18 yılda Türkiye, basın özgürlüğünden giderek uzaklaştı.” dedi.

Gazetecilik ve medya faaliyetlerinin iktidarın güdümüne sokularak siyasi ajandasının uygulanması başta olmak üzere kumpas, karalama ve dezenformasyonun aracına dönüştürüldüğünü belirten Temel, “Türkiye’de gazetecilik; ölüm, tutuklanma, işsizlik ve daha birçok riski göze almakla eşdeğer bir mesleğe dönüştü.” dedi.

Türkiye’nin, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütünün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde, 180 ülke arasında 153’üncü sırada yer aldığına işaret eden Temel, “Otoriter ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de işkencenin, insan hakları ihlallerinin, savaş suçlarının, yolsuzlukların, kadın cinayetlerinin, iş cinayetlerinin, haksız kazancın üzeri örtülmek isteniyor. Bunun en etkili, hatta tek yolu da basını susturmak veya iktidar yanlısı bir çizgiye çekmek. Ancak bu geçekleşmeyecek.” ifadelerini kullandı.

“POLİSİN HAKARETLERİNE RAĞMEN KALEMİNİ BIRAKMAYAN GAZETECİLER VARDI”

“Temel’in açıklaması şöyle devam etti: “Daha iki gün önce 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenlere yönelik işkence, Emniyet’in hukuksuz genelgesine rağmen gizlenemedi. Çünkü alanda iktidarın ellerine tutuşturduğu metinleri okuyan, makbul gazetecileri değil; gerçek gazeteciler vardı. Polisin tehdit ve hakaretlerine rağmen kamerasını, kalemini bırakmayan gazeteciler vardı.”


 

“ONLAR YAZDIĞI, AKTARDIĞI SÜRECE BİZLER BİLECEĞİZ VE HESAP SORACAĞIZ”

Temel şunları kaydetti: “Türkiye halklarının umudu; çıplak aramayı haberleştiren, 128 milyar doların peşine düşen, sınır ötesi operasyonların sonuçlarını sorgulayan, işkenceye, sivil ölümlerine sessiz kalmayan, yandaşların nasıl zenginleştiğini belgeleriyle ortaya koyan, yoksulluğu, yoksulluk kaynaklı intiharları haberleştiren, pandemi gerçeklerini su yüzüne çıkaran gazetecilerdir. Onlar yazdığı, aktardığı sürece bizler bileceğiz ve hesap soracağız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com