HDP’li Çepni: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı rantın, talanın, yolsuzluğun merkezi

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde konuşan HDP Milletvekili Murat Çepni, bakanlığın diğer bakanlıkları denetim altında tutarak doğayı koruması gerekirken, AKP döneminde rantın, talanın ve yolsuzluğun adresi olduğunu söyledi.

KRONOS 11 Kasım 2021 GÜNDEM

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Murat Çepni, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde yeni adıyla Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na dair dikkat çekici ifadeler kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Enerji Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığını denetlemesi gerekirken tam tersine; rantın, talanın, yolsuzluğun önünü açtığını vurgulayan Çepni, Türkiye’nin yaklaşık olarak yüzde 60’ının maden alanı olarak ruhsatlandırıldığını, bu alanların bir kısmının ormanlarda, bir kısmının yerleşim yerlerinde bir  kısmının da meralarda olduğunun altını çizdi.


 

‘HAYATI VE GELECEĞİ YOK OLAN YÜZDE BİRİN TEMSİLCİSİYİZ’

Çepni, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevreyi ve şehirciliği korumakla, insan ve doğa yaşamını korumakla görevlidir. Fakat bu verilere baktığımızda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özellikle AKP’li yıllarda rantın, talanın, yolsuzluğun merkezi haline gelmiştir. Bırakın korumayı insanlar, köylüler, şehirde yaşayan insanlar yaşam alanlarını, ormanlarını Bakanlıktan korumaya çalışıyorlar. Örneğin, İkizdere’de bilirkişi rapor verdi çalışmanın hukuksuz olduğuna dair, halen çalışma durdurulmadı. Burada devreye girmesi gereken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değil mi? Girmiyor, görmezden ve duymazdan geliyor. Bakanlık bu anlamda tercihini yapmış, sermayeden yana yapmış, kardan, ranttan ve inşaattan yana yapmış durumda. Biz burada, milyonlarca insanın hayatı ve geleceği yok olan doğanın tarafından ve onun sözcüsü olarak burada konuşuyoruz. Sizse burada yüzde 1’in temsilcisi olarak karşımızdasınız, o anlamda sizi bir kez daha eleştiriyor ve reddediyoruz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com