HDP’li Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ‘Gara’ soruşturması

HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında alıkonulan 13 asker ve polisin öldüğü Gara operasyonu paylaşımları nedeniyle soruşturma başlatıldı. Gergerlioğlu, soruşturma başlatılmasına "Gerçeğe soruşturma başlatsan ne olur?" şeklinde tepki gösterdi

KRONOS 14 Şubat 2021 GÜNDEM

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK tarafından alıkonulan 13 asker ve polisin yaşamını yitirdiği TSK’nın Gara operasyonuyla ilgili paylaşımları nedeniyle HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında soruşturma başlattı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter’den yaptığı açıklamada, “PKK elindeki esir askerlerin yakınları 2,5 sene önce bana başvurmuştu. Sağsalim dönüşleri için yardım istemişlerdi. Bir barış ortamı olsa belki o insanlar hayatta olurdu. Barış, hayat için her şeyi yapardım ama devlet yetkilileri böyle bir şeyi hiç düşünmedi, adım atmadı” demişti.

Gergerlioğlu, soruşturma başlatılmasını “Gerçeğe soruşturma başlatsan ne olur? Hayat,barış isteğine soruşturma açsan ne olur? Bu ülkede “çocuklar ölmesin,analar ağlamasın” demek mi suç? Çözüm arayana da soruşturma ha? Dediğimiz belli! Ölümlere üzülüyoruz, çözüm olabilirdi, bu mu soruşturmalık?” cümleleriyle eleştirdi.


 

Hüda Kaya ise 13 asker ve polisin olduğu haberi üzerine “Hakikatler bu kadar mı çarpıtılır? Bu esir askerlerimizin aileleri defalarca bizleri ziyarete geldiler, partilerle görüştüler. Biz #barış dedikçe saldırdılar. Esir kampını TR bombaladı ve öldükleri anlaşılınca durdular. #Savaş tezkerelerine evet diyenler şimdi ağıt yakıyor” paylaşımında bulunmuştu.

PAYLAŞIM YAPANLARA DA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı operasyonla ilgili sosyal medyadaki bazı paylaşımlar hakkında soruşturma başlattı. Açıklamada “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca; PKK/KCK silahlı terör örgütü tarafından 13 vatandaşımızın şehit edilmesi nedeniyle bir kısım sosyal medya platformlarında ‘esir kampını TR bombaladı’ vb. şeklindeki paylaşımlar ile PKK/KCK terör örgütünce daha önce kaçırılan vatandaşlarımızın görüntülerinin yayınlandığının tespiti üzerine, görüntü yayınlayanlar ile paylaşımları yapanlar hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2 maddesi kapsamında terör örgütü propagandası yapmak, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 301. maddesi kapsamında Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama suçlarından soruşturma başlatılmıştır” denildi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com