HDP’li Oluç: Tek adam yönetiminin maliyeti açlık, yoksulluk ve adaletsizliktir

HDP'li Saruhan Oluç, açıklanan enflasyon oranı için "İktidar sonunda yanan ocakları söndürdü" derken, memur ve emeklilere de oyun oynandığını savundu.

KRONOS 03 Ocak 2022 GÜNDEM

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç

Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında enflasyon, son zamlar ve gündemdeki diğer gelişmeleri değerlendirdi. İktidara sert sözlerle yüklenen Oluç, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının da inandırıcılıktan uzak olduğunu söyledi.

“Bunlar TÜİK’in hormonlu ve oynanmış verileri ama ona rağmen tablo son derece vahim” diyen Oluç, “19 yıl sonra, Mayıs 2003’ten bugüne yeni bir rekor kırılmış olmuş oldu. Nisan 2001’de ise ilk kez aylık TÜFE yüzde 10’u aştı. Nisan 2001’den bu yana ilk kez aylık TÜFE yüzde 10’u aştı. Bu neden kaynaklanıyor? Yanlış ekonomi politikaları, yanlış tercihler ve faiz takıntısı. Hani faiz sebep enflasyon sonuç diyorlardı ya öyle değil. Faiz takıntısı sebep enflasyon sonuç” dedi.

‘İKTİDAR YANAN OCAKLARI SÖNDÜRDÜ’

2021 yılının son günü elektrikten doğalgaza temel ihtiyaç maddelerinin tamamına zam yapıldığını hatırlatan Saruhan Oluç, “Bu kadar yüksek zamlar yapılmışken TÜİK yüzde 36’dan bahsediyor. Ekmek fiyatlarındaki bir yıllık değişime baktığımızda ortaya çıkan nedir biliyor musunuz, Ocak 2021’den bu yana yüzde 150 artış olmuş ekmek fiyatlarında. Hayali rakamlarla gerçekleri ters yüz etme peşindeler. Bu iktidar sonunda yanan ocakları söndürdü, kaynayan tencerelerin altını kıstı, ısınan hane bırakmadı, çocuklar yataklarına aç girmeye başladılar” şeklinde konuştu.


‘MEMUR VE EMEKLİLERE OYUN OYNANDI’

Oluç sözlerini şöyle sürdürdü: “Tam bir zam zulmü ile karşı karşıya toplum. Niye bugüne kadar bu zamları beklettiler ve bugün bu enflasyon oranlarını açıkladılar? Çünkü eğer bu zamlar Aralık ayında yapılmış olsaydı enflasyon oranlarına yansıyacaktı ve memur ve emekli maaşları buna göre ayarlanacaktı. Ama şimdi memur ve emeklilere bir oyun oynandı.”

‘TEK ADAM YÖNETİMİNİN MALİYETİ AÇLIK, YOKSULLUK VE ADALETSİZLİK’

“2018’den yani tek adam rejiminin başladığı günden bugüne kadar elektrik fiyatları yüzde 400, doğalgaz yüzde 147 artmış. Son zamlar bunlara dahil değil. En insafsızı son zamlar oldu. Artık elektrik ve doğalgaz lüks tüketim haline geldi. Tek adam yönetiminin maliyeti açlık yoksulluk ve adaletsizlik olarak ortaya çıktı. Biliyorsunuz havuz medyası burada kayda almıyordur yaptığımız açıklamayı ama zamları uzunca süre yazamadı. Zam lafını kullanamadı. Yeni tarife, yeni düzenlemeler dedi ama zam olduğunu açıklayamadı. Şimdi bu iktidar Merkez Bankası rezervlerini siyasi ömrüne nefes olsun diye hunharca tüketti, tüketmeye devam ediyor. Esnafa, vatandaşa tuzak kurdu dövizi yukarıdan sattı ve koca bir vurgun tablosu ile karşı karşıya bıraktı ülkeyi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yürürlüğe girdiği günden beri zamlardan başka bir şey yaşanmadığını hep birlikte gördük.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com