HDP’li Paylan: MEB soru kitapçığında Hristiyanlık inancı hor gösteriliyor

HDP milletvekili Garo Paylan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Genel Tarama Testi’nde sorulan bir sorunun çocuklara Hristiyanlık inancını hor gösterdiğini belirtti.

KRONOS 12 Haziran 2020 GÜNDEM

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Damat Bey’in TÜİK’i işsiz olup, işsizlik semptomları göstermeyenleri, işsiz saymadığı için, işsizlik düşük gözüküyor.” dedi.

ANKARA – HDP Milletvekili Garo Paylan, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından altıncı sınıflara uygulanan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Genel Tarama Testi’nde sorulan bir sorunun çocuklara Hristiyanlık inancını hor gösterdiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’de soru önergesi veren Paylan, “Sosyal medyada tepkilere neden olan bu soruya göre; Meryem ile ailesi İtalya’ya tatile gitmiş ve bir Pazar günü kiliselerden yükselen çan seslerini duymuş ve bunun üzerine Meryem ‘Bizim dinimizde namaza davet çağrısı ne kadar da huzur veriyor’ diye düşünmüştür. Soruda, ‘çan sesi’ ile ‘ezan’ kıyaslanarak çan sesi olumsuzlanmaktadır. Çan sesinin huzursuz ettiği fikrinin ilköğretim çağındaki öğrencilerine verilmesi kabul edilebilir değildir” ifadelerini kullandı.

Paylan, son dönemde kiliselere yönelik artan saldırılara dikkat çekerek ayrımcı ifadelerin çocukların eğitiminde olmasını eleştirdi. Selçuk’a, “Kiliselerimize nefret saldırıları yapanlar, bu gibi ayrımcı eğitimle yetiştirilmiş çocuklarımız değil midir?” sorusunu sordu.

“SORUŞTURMA BAŞLATMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

HDP’li Garo Paylan’ın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ilettiğimiz sorular şöyle:

1. Hristiyan inancını hor gösteren bu test hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

2. Kiliselerimize nefret saldırıları yapanlar, bu gibi ayrımcı eğitimle yetiştirilmiş çocuklarımız değil midir?

3. Mersin’de yaşayan Hristiyan çocuklar bu soruya maruz kaldıklarında sizce ne hissetmişlerdir?

4. Eğitimcilerde ve eğitim sisteminde hakim olan ayrımcı anlayışı değiştirmek için ne yapacaksınız?

 

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com