HDP’li Paylan, TİP’in hatalarını saydı: Bileşenlerimizde ön yargı oluşturdu

14 Mayıs seçimlerinde HDP'nin başarısız olduğunu söyleyen Garo Paylan, TİP'in hatalarını saydı. Paylan, "Kürtle mesafeli gibi durursam daha fazla oy alırım" bakışının yanlış olduğunu söyledi.

KRONOS 03 Haziran 2023 GÜNDEM

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenlerinden TİP’in 14 Mayıs seçimlerinde kendi logosuyla seçime girmesiyle başlayan tartışmalar, HDP’nin hedeflenen başarının altında kalmasıyla daha da alevlendi.

HDP’nin eski Diyarbakır milletvekili Garo Paylan, seçim sürecinde TİP’in ‘hataları’nı sıralarken, Kürt seçmenlerde HDP’nin sol bileşenlerine karşı bir önyargı oluştuğunu söyledi.

Halk TV yayınına katılan Garo Paylan, TİP’in ayrı bir liste olarak seçime girmesini hata olarak gördüğünü belirtti.

Paylan, TİP’in “HDP’den ayrı girersek alabileceğimiz oylar var” dediğini belirterek “Eğer siz o oyları ikna edemiyorsanız HDP’yle yürüme konusunda, o zaman başarınız nerede?” diye sordu. Paylan, “Kürtle mesafeli gibi durursam daha fazla oy alırım” bakışının yanlış olduğunu ifade etti.

‘HEDEF 100 VEKİLDİ, 65’TE KALDIK, BU BAŞARISIZLIK’

HDP’li siyasetçi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonuçlarını da gördük… Belki TİP yüzde 1,7 oy aldı, dört milletvekili kazandı ama mesele 4, 5, 7 milletvekili kazanmak değildi; rüzgarı arkamıza almaktı… Barış, demokrasi ve emeğe inanan, emeğin haklarına inanan Emek ve Özgürlük Hareketi’nin bu mücadeleden başarılı çıkmasıydı. Başarı ölçütümüz yüzde 15 oydu toplam olarak ve 100 milletvekiliydi. 65 milletvekilinde kaldık. Bu da bir başarısızlıktı.”

Paylan, Kürt seçmende sol bileşenlere karşı bir ön yargı oluştuğunu aktararak seçmenlerin “Neden biz bunlarla birlikteyiz? Bunlar bize kaybettiriyor” diye bir duyguyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

HDP’li siyasetçi, bu düşüncenin yanlış olduğunu belirterek “Bizler yoldaşız. Türk sosyalistleri, Kürt sosyalistleri diye bir ayrım oldu, bu doğru değil. Sosyalizm enternasyoneldir” dedi.


 

‘BU CİDDİ BİR HATA’

HDP’nin sosyalistlerin, demokratların, ekolojistlerin ve feministlerin birlikte mücadelesi üzerine kurulduğunu belirten Paylan, şöyle devam etti:

“Halkların eşitliği iddiası üzerine kurduk partimizi. Burada bir ayrı gayrı söz konusu oldu, bu duygudan dolayı da kaybettik. Batıda bize stratejik veya duygusal olarak destek veren seçmenler için bir konfor alanı yarattı TİP. ‘Bak işte biz Kürtlerle, HDP’yle ayrıyız, bize daha rahat oy verebilirsiniz’ diye bir duygu yarattı. Bu da kötüydü. Sanki HDP kriminal bir vakaymış, biz daha legal bir partiyiz gibi’ algılandı. Bu da ciddi bir hata.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com