HDP’li Turan’dan Adalet Bakanı’na Küçüközyiğit soruları: Nerede, kim kaçırdı, hayatta mı?

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e 29 Aralık 2020 tarihinden beri kayıp olan KHK’ı Hüseyin Galip Küçüközyiğit’i sordu.

KRONOS 05 Şubat 2021 GÜNDEM

Eski Başbakanlık Raportörü Hüseyin Galip Küçüközyiğit ve kızı Nursena Küçüközyiğit

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, 29 Aralık’tan bu yana kendisinden haber alınamayan eski Başbakanlık raportörü Hüseyin Galip Küçüközyiğit’i verdiği soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Turan, “Eski başbakanlık raportörü hukukçu Hüseyin Galip Küçüközyiğit’ten 29 Aralık 2020’de Ankara Maltepe’deki ofisinden çıktığından beri haber alınamamaktadır. Ailesinin kaçırıldığını iddia ettiği Hüseyin Galip Küçüközyiğit hakkında 18 gün sonra atanan savcılık takipsizlik kararı vermiştir. KHK’li Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in kızının, babasının takip edildiğine dair bulduğu kamera kayıtlarına rağmen savcılık zorla kaçırmaya dair herhangi bir delil olmadığını ifade etmiştir. Kaybolma olayının adli değil idari bir işlem olduğunu belirten Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, kayıp şahısları bulma görevinin ise İl Emniyet Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirtmiştir” ifadelerine yer verdi.

Kocaeli Başsavcılığı’nın Küçüközyiğit’in kaybolmasıyla ilgili takipsizlik verdiğini hatırlatan Rıdvan Turan, “Dünya çapında 7 milyondan fazla üyesi ve destekçisi olan Uluslarası Af Örgütü ise 29 Aralık’tan beridir kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in bulunması için acil eylem planı yayınlamıştır” dedi.

Turan’ın Bakan Güle’e yönelttiği sorular şöyle:
1. Hüseyin Galip Küçüközyiğit’i kim(ler), neden kaçırmıştır?
2. Hüseyin Galip Küçüközyiğit nerededir ve kim(ler) tarafından alıkoyulmaktadır?
3. Hüseyin Galip Küçüközyiğit hayatta mıdır? Hayatta ise serbest bırakılma ihtimali nedir?
4. Yaklaşık 38 gündür kayıp olan Hüseyin Galip Küçüközyiğitiçin Bakanlığınız ilgili Cumhuriyet Başsavcılığıyla ilgili herhangi bir soruşturma başlattı mı? Başlattıysa soruşturma hangi aşamadadır?
5. Kamera kayıtlarına rağmen, savcılık Küçüközyiğit’in bulunması için neden ivedilikle hareket etmemiş ve zorla kaçırmaya dair herhangi bir delil olmadığını ifade etmiştir?
6. Uluslararası Af Örgütü’nün de gündeminde olan kaçırılma olayına dair kamuoyunun aydınlatılması için hangi çalışmaları yapıyorsunuz?
7. Bu süre zarfında olayın üstünün örtülmesine dair savcılık makamına ve Adalet Bakanlığına herhangi bir yerden tehdit veya talimat gelmiş midir?

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com