Hedef gösterilen İBB çalışanı Fatma Yavuz: Bu bir ‘güvercin tedirginliği’

İBB’ye yönelik ‘terör teftişinin’ yankıları devam ederken, iktidara yakın medya insan hakları aktivisti Fatma Yavuz’u hedef gösteren yayınlar yapmaya başladı. Yavuz, "Bu bir 'güvercin tedirginliği" diyerek maruz kaldığı ırkçılığı ve medya zorbalığını dile getirdi.

KRONOS 07 Ocak 2022 GÜNDEM

İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) işe alınan kişilerin “terörle irtibatlı/iltisaklı” olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatmasının yankıları devam ederken, iktidar partisine yakın medya da çalışanları hedef göstermeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde “eşinin kardeşi olan görümcesi” üzerinden bir İBB çalışanı hedef alınırken, bu kez de insan hakları aktivisti Fatma Yavuz’u hedef alan yayınlar yapılmaya başlandı.

Tehdit edilen, manşetler hedef gösterilen Yavuz, Agos gazetesinin hedef gösterildikten sonra öldürülen Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i hatırlatarak “güvercin tedirginliği’ yaşadığını duyurdu. Yavuz’a birçok insan hakları kuruluşundan destek geldi.

‘EN SAÇMA HEDEF GÖSTERMELER CAN ALIR BU ÜLKEDE’

Takvim gazetesi, İBB çalışanı Fatma Yavuz’u ırkçı ifadelerle hedef gösterdi. “Bu bir “güvercin tedirginliği’ yazısıdır! Birkaç gündür insafsız saldırıların hedefi oluyorum. Bu ahlaksızlığa susarak yanıt vermeyeceğim, aksine haykıracağım. Bu sefer kimse duymadık, yetişemedik, bilemedik diyemeyecek!” diyerek paylaşımlarda bulunan Yavuz, “Şunu bilin ki bu işler hep ucuz insanlara, ucuz tetikçilere havale edilir. En saçma hedef göstermeler can alır bu ülkede” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘TÜRK DÜŞMANI ERMENİ SEVİCİ’ DEDİ

Takvim, “Başörtülü çalışan olarak parlatılan İBB İnanç Masası çalışanı Ermeni asıllı Fatma Yavuz Atatürk’e ve Türk milletine hakaret etti. Türklerin soykırım yaptığı yalanına sarılan Yavuz, Ülkücüler için de ‘hırsız’ ithamlarında bulundu” spotuyla verdiği haberin görselinde “Ekrem tam kendine göre çalışan bulmuş” , “Türk düşmanı Ermeni sevici” gibi ırkçı ve şoven ifadelerle Fatma Yavuz’u hedef gösterdi.

‘BU BİR ‘GÜVERCİN TEDİRGİNLİĞİ’ YAZISIDIR’

Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Fatma Yavuz, tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

“Bu bir “güvercin tedirginliği” yazısıdır! Birkaç gündür insafsız saldırıların hedefi oluyorum. Bu ahlaksızlığa susarak yanıt vermeyeceğim, aksine haykıracağım. Bu sefer kimse duymadık, yetişemedik, bilemedik diyemeyecek!

Onlara cevap verme diyen dostlarıma saygı duymakla beraber katılmadığımı ifade etmek istiyorum. Bu topraklarda her haklıya sus tavsiyesi verilmesini eleştiriyor ve kabul etmiyorum. Susmayacağım!

Bu iş birkaç trolün siyasi rant için yaptığı kötü ödev seviyesini çoktan aştı. Bu manşetin bu ülkede ne anlama geldiğini herkes gayet iyi biliyor. Rahmetli Hrant Dink’e da aynı itibarsızlaştırmayı yapıp katillere hedef yaptılar. Görüyorum ki bir arpa boyu yol almamışız.

Boş ver demeyin kalbinizi kırarım. Neyi boş vereyim? Bu ülkedeki en trajik cinayetler paçavra gazetelerin, ahlaksız trol kalemlerin hedef göstermesi ile işlenmedi mi?

‘NE OLMASI GEREKİYOR CİDDİYE ALMAM İÇİN?’

Ne olması gerekiyor ciddiye almam için? Takvimin değil de New York Times’ın manşet atması mı? Şunu bilin ki bu işler hep ucuz insanlara, ucuz tetikçilere havale edilir. En saçma hedef göstermeler can alır bu ülkede.

Bak Takvim Parçası! Ben bu ülkeye aşığım, Türk düşmanı olmam mümkün değil çünkü Türk’üm. Ermeniliğim Hrant’ın hikayesinin peşinden giderken yüklendiğim bir gönül kimliğidir. Bir daha bu ülkede Hrantlar ölmesin diye çaba göstermenin bir ifadesidir.

Müslümanlığıma gelince; Benim kimliğimi Allah’ın adaleti emrettiğine olan imanım inşa etti.Beni tanıyan herkese sorun,beş vakit namaz kılan,oruç tutan,ritüellere titizlikle bağlı olan bir Müslüman olduğumu söyleyecektir.Kimse Türklüğümü,Müslümanlığımı sorgulayamaz.Haddinizi bilin!

‘BÜTÜN İNANÇLARA SAYGI GÖSTERMENİN, SEVİNÇLERİNİ, ÜZÜNTÜLERİNİ PAYLAŞMANIN MEDENİYETİN ASGARİ GEREĞİ OLDUĞUNU BİLECEK GÖRGÜYE SAHİBİM’

Zaten bunu yapanların birazcık vicdanını olsaydı Noel’e katıldığım görüntüyü alıp abuk subuk şeyler yazarken bir önceki iletide cuma namazında olduğumu görür bir düşünürdü. Ben bin yıllık medeniyetin mirasçısı olan bir coğrafyanın evladıyım. Sadece kendi inancına değil, bütün inançlara saygı göstermenin, sevinçlerini, üzüntülerini paylaşmanın medeniyetin asgari gereği olduğunu bilecek görgüye sahibim. Bu açıdan her inanca, her kültüre saygı işle yaklaşır, anlamaya çalışır, güzel ilişkiler kurarım ama sadece kendi inancımın gereği olana taparım.
Tapmak ile paylaşmak arasındaki farkı gayet iyi bilirim. Yüzlerce yıl birlikte hayatı paylaşmış insanları kimlerin, ne amaçla noel baba bıçaklayacak hale getirdiğini de gayet iyi bilirim. Ben dinimi, dinini iktidarının arsası yapanlardan değil Yunus’laran öğrendim: YARADILANI SEVERİM YARADAN’DAN ÖTÜRÜ…”


 

İNSAN HAKLARI KURUMLARINDAN YAVUZ’A DESTEK

Fatma Yavuz’un ırkçı ifadeler ve “ülkücülere hırsız ithamında bulundu” denilerek bir gruba hedefe konulmasına birçok insan hakları savunucusu ve insan hakları kurumundan tepki geldi.

‘AÇIK MİLLİYETÇİ LİNÇ DALGASINDAN ÖTÜRÜ ENDİŞELENMEKTE HAKLIDIR’

Hak İnisiyatifi açıklamasında, “Muhtelif basın yayın organları ve kimi hesaplarca günlerdir hedef gösterilen İBB emekçilerinden Fatma Yavuz sistematik olarak günlerdir etnik kökeni üzerinden sosyal lince uğramaktadır. Yavuz, kendisine yönelik başlatılan örtük veya açık milliyetçi linç dalgasından ötürü endişelenmekte haklıdır. Yetkilileri bu konuda harekete geçmeye çağırıyor ve devam eden hedef gösterme, küçük düşürme, karakter suikasti haberlerine son verilmesini istiyoruz” denildi.

Emek ve Adalet Platformu da Yavuz’a destek açıklamasında, “Fatma Yavuz’u ahlaksız linç ve karalama kampanyalarınızla hedef göstermekten vazgeçin. Fatma Yavuz’u ve hiçbir kadını trol ordularının karşısında yalnız bırakmayacağız!…” ifadelerine yer verdi.

Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun da İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, can güvenliğinin sağlanmasını istedi. Torun, “Fatma hanıma yapılan ırkçı saldırıları kınıyorum. Can güvenliği devletin namusudur. İçişleri Bakanı @suleymansoylu ve @TC_icisleri bakanlığını göreve çağırıyorum” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com