“Hepsi uçuyor” devri bitti, pazartesi piyasalar!..

Merkez Bankası'nın faiz artışına devam etmesi hâlinde 8 bine doğra hızlı bir ralli mümkün olsa da bu boğa tuzağından ibaret kalacak geçici bir yükseliş olarak kayıtlara geçecek. Dışarıda bir küçük kıvılcım bu bekleme aralığını 2023 yılı için geri dönüşlerde “dibin de dibi” 6.100-6.280 aralığına bile indirebilir.

TURHAN BOZKURT 20 Ekim 2023 HABER ANALİZ

Geçmiş olsun. Borsa İstanbul’u (BİST) şelaleden aşağı attılar. Lokomotif endeks BİST 100,  7 bin 400 puanın akabinde verdiğini misli ile geri aldı. “Bitti!” demek için bunun bir düzeltme olması lazımdı.

Yükseliş nasıl planın bir parçası idiyse bu çöküş de aynen öyle. “KKM servet transferi.” diyenler burada bir avuç ahbaba daha yüklü servet transferi için kurulan büyük tuzağı ısrarla gözden ırak tuttu.

Halka arz furyası ile şişirilen Borsa için kötüsü geçti, en kötüsü gelmedi. Haftalık kapanışta olabilecek en kötü seviyede kaldı BIST 100.

Artçı şoklara daha yıkıcı olabilir, dikkat! Satış baskısı arttıkça kredili işlemlerde iflaslar sürpriz değil.

BORSA İSTANBUL İÇİN DİBİN DİBİ NERESİ?

Orada da köpüğü yine bizzat patronlar ve kaymağı yiyen büyükler alacak. Bir müddet BİST 100’ü 7 bin 400 bin 7 bin 700 aralığında tutmaya çalışacaklar. Nominal artış 2022 yılı sonuna kıyasla yüzde 36,36.

Reel artış yok. Dolar bazında artış var gibi görünse de Merkez Bankası’nın (TCMB) kontrollü devalüasyon rejimi yüzünden ucuz kalan dolar/TL kuru dikkate alındığında döviz bazındaki borsa artışı da sanal bir kazançtır.

Hâlihazırda resmî enflasyon hesabına göre dahi dolar, 34 TL-35 TL aralığına çıkmalıydı. Kur arka kapıdan döviz müdahalesi ile bu kadar düşük seviyede kalmasaydı BİST 100’ün dolar mukabilinde değeri 266 dolar değil, 220 doların altına inecekti.

Haftalık kapanışta uçurumun kenarında kalan BİST için pazartesi gününden itibaren daha zor günler başlayacak.

BORSA’DA ARTIK YÜKSELİŞ ALIM DEĞİL, SATIŞ FIRSATI 

Merkez Bankası’nın faiz artışına devam etmesi hâlinde 8 bine doğra hızlı bir ralli mümkün olsa da bu boğa tuzağından ibaret kalacak geçici bir yükseliş olarak kayıtlara geçecek.

Dışarıda bir küçük kıvılcım bu bekleme aralığını 2023 yılı için geri dönüşlerde “dibin de dibi” 6.100-6.280 aralığına bile indirebilir.

İsrail-Hamas Savaşı’nın başka ülkelere sıçraması Borsa İstanbul için tam bir kâbus senaryosudur. Borsa’ya dışarıdan para girişi olmayacak.

8 milyon yatırımcının yüzde 70’inin portföy bakiyesi 50 bin TL’nin altında. Kurtlar sofrasında para kazanabileceğini zanneden Kırmızı Başlıklı Kız hikâyesindeki figüranları soyup soğana çevirdiler. Devamında ne mi olacak?

Buna Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in eskimeyen dostları karar verecek. Son bir ayda yan çizen dostlar!

RASYONEL AMBALAJI İLE PAZARLANAN YALANLAR

Artık hisse bazında istisnalar olsa da gün içi-haftalık işlemlerde endekste dirençlere doğru satış fırsatı olacak.

Borsa’nın aynı zamanda sürü psikolojisine hızlı uyum sağladığı hatırdan çıkarılmamalı. Rüzgâr ters istikamette esmeye görsün.

Kasırganın ortasında “Altın buldum” desen dönüp bakan olmaz. Herkes telaşlı şekilde zararı kesmeye veya son kâr kırıntılarını alıp gitmeye bakar.

Deniz bitti, ise ne gemi ne de sandal tabana kuvvet.

Türkiye inişte iken, faiz artarken, cari açık ve bütçe açığı Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırarken; 4 milyonda fazla acemi yatırımcıya rasyonel ambalajında ağaç kabuğu yedirdiler.

KÖRFEZ’DEN DE BATIDAN DA O PARALAR GELMEDİ

Yabancı sıcak para gelmedi, bilakis gidiyor düşük tutulan kur sayesinde. İçerideki yabancı sermayeye faiz artışı sözü verildiği için kurun onların çıkışını zorlaştıracak bir seviyeye aniden yükselmesine müsaade edilmedi.

“Dostlar alışverişte görsün” politikasındaki garabete bakın ki dolar dünyada bütün paralara karşı yüzde 15’ten fazla değer kazanırken, TL mukabilinde yerinde saydı.

İlk 9 ayda 2 milyar dolar Türkiye’ye terk etti. Doğrudan yabancı sermayeden eser yok. Gayrimenkul satışını artık doğrudan yabancı sermaye sayıyor hükûmet.


 

Ne Körfez’den ne de batıdan sıcak para gelir artık. Dünya toz duman! Herkes başının çaresine bakacak.

Dolar mı? Onun acelesi yok ki! Er ya da geç farkı tahsil edecek. Güvenli liman ne de olsa!

DÖVİZ, ALTIN VE KKM 6 AY VE SONRASI İÇİN CAZİP

Faiz hassasiyeti olan tasarruf sahipleri namına döviz (Dolar ağırlıklı), 6-9 ay vadeli kur korumalı mevduat (KKM) katılım hesabı, altın, gümüş ve dahi fiyat artış hızı yavaşlamışken gayrimenkul ve taşıt daha cazip olabilir kış aylarında.

Diğer tasarruf sahipleri ve kurumsal yatırımcılar eurobond, ABD Hazine tahvili ve dönüşü KKM olacak şekilde 32’şer günlük TL mevduatı tercih edecektir.

Siyasette 24 saat çok uzundur, ateş topunun yeniden alev aldığı Ortadoğu’da çok daha uzundur.

Her şey bugünkü seviyede kalsa bile 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimi’nin akabinde 2023’ün birkaç misli malî şoklar bekliyor.

12 ay içinde 211 milyar dolar tutarında dış borç ödenecek.

Hepsini gecikme cezası ile tahsil edecekler.

—————————————

İletişim için:

https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Twitter: @turhanbozkurTV

https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

e-posta: [email protected]

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com