Hindistan 2 ayrılıkçı militanı camide vurdu

Hindistan, ikisi camide saklananlar dahil olmak üzere, Keşmir'de sekiz ayrılıkçı militanı öldürdü. Bu hafta meydana gelen yeni ölümlerle birlikte bu yıl 100'den fazla gerilla devlet gücü ile öldürülmüş oldu.

KRONOS 19 Haziran 2020 DÜNYA

Hindistan’da hükümet Müslüman çoğunluğun yaşadığı şehirlerden biri olan Srinagar yakınlarındaki Neej’de silahlı bir müdahale sonucunda 6 ayrılıkçı militanın etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Olaylar sırasında camiye saklanan diğer 2 kişi ile gece boyu çatışıldıktan sonra onların da öldürüldüğü bildirildi. Toplam 8 müslüman direnişçinin öldürülesi ile bu yıl etkisiz hale getirilenlerin sayısının 100’den fazla olduğu kaydedildi.

MİLİTANLARI DESTEKLEYEN KÖYLÜLER DE HEDEF ALINDI

Olayların ardından, Keşmir genel polis müfettişi Vijay Kumar Twitter’da yaptığı açıklamasında, güvenlik yetkililerin durumu kontrol altına aldığını, gerillaları destekleyen köylüler arasında da çatışmalar çıktığını belirtti.

Hindistan hükümeti, Keşmir’deki ayrılıkçılara yönelik operasyonlarını artırdı. Hindistan tarafından yönetilen Keşmir’de, geçen Ağustos ayından bu yana Yeni Delhi’nin yarı özerklik durumunu iptal ettiğinden dolayı kargaşa hakim.

72 YILDIR BİTMEYEN ÇATIŞMALAR

Hindistan, Pakistan ve Çin sınırlarında dağlık bir bölge olan Keşmir, 1947’de Büyük Britanya’nın sömürgesinden bağımsızlığı kazandığında nüfusunun çoğunluğunu Müslümanlarından ibaret olduğundan Pakistan, Keşmir Emirliği’ne ait bu bölgeyi talep etmişti. Ancak Keşmir Emirliği’nin kendisi Hindistan’a bağlanmasını istediği için Hindistan da bölgede hak iddia etti.

Hindistan ve Pakistan 72 yılda 4 kez 1947’de, 1965’te, 1971’de ve 1999’da Keşmir sorunu veya onun yarattığı gerginlik yüzünden savaştı. Çatışmalar 1998’de, 2002’de ve Şubat 2019’da da yoğunlaştı Son gerilim ise 5 Ağustos’taydı. Hindistan Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan anayasanın bir maddesini iptal etti ve bölgenin özel statüsünü ortadan kaldırdı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com