Hindistan’da pamuk şekeri yasaklandı: Kanserojen içeriyor

Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde yapılan laboratuvar testleri, sevilen bu tatlıda kanserojen bir madde olan rodamin-B’nin varlığını ortaya çıkardı.

KRONOS 22 Şubat 2024 DÜNYA

Hindistan’ın Tamil Nadu Eyaleti’nde kansere neden olabilecek madde bulunmasının ardından pamuk şekeri satışı yasaklandı. Ülkenin diğer eyaletleri de pamuk şekerini test etmeye başladı. Tamil Nadu Sağlık ve Aile Refahı Bakanı Ma Subramanian yaptığı açıklamada pamuk şekerinin halka açık etkinlikerde satışının cezalandırılabileceğini söyledi.

Görünümünden dolayı Hindistan’da buddi-ka-baal (yaşlı kadın saçı) olarak da adlandırılan pamuk şekeri, dünya çapında çocuklar arasında popülerdir. Ağızda eriyen yapışkan dokusu nedeniyle çocukların çok sevdiği lunapark, fuar ve diğer eğlence mekanlarının vazgeçilmezi.

Ancak bazı Hintli yetkililer şekerin göründüğünden daha zararlı olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz hafta Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu eyaleti, laboratuvar testi için gönderilen pamuk şekeri örneklerde kansere neden olan bir madde olan Rhodamine-B’nin varlığının doğrulanmasının ardından yasağı uygulamaya koydu.


BBC’de yer alan habere göre ülkenin diğer eyaletleri de pamuk şekeri örneklerini test etmeye başladı.

MADDE KANSERE YOL AÇABİLİR
Tamil Nadu’nun Chennai şehrinde gıda güvenliği görevlisi P Satheesh Kumar, The Indian Express gazetesine, pamuk şekerdeki maddelerin ‘kansere yol açabileceğini ve vücudun tüm organlarını etkileyebileceğini’ söyledi .

Ekibi geçen hafta şehirdeki bir plajdaki şeker satıcılarına baskın düzenledi. Kumar, şehirde satılan şekerlemelerin kayıtlı fabrikalar tarafından değil, bağımsız satıcılar tarafından yapıldığını söyledi.

Tamil Nadu Sağlık ve Aile Refahı Bakanı Ma Subramanian yaptığı açıklamada “gıdanın paketlenmesi, ithal edilmesi, satışı veya bunu içeren gıdaların düğünlerde ve diğer halka açık etkinliklerde servis edilmesinde kullanılmasının cezalandırılabileceğini” söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com