Hollanda’da asgari ücret 2022 yılında ne kadar?

Avrupa'nın ekonomik olarak güçlü ülkeleri arasında gösterilen Hollanda'da 2021 yılında asgari ücret bin 701 euro olarak değer gördü. AB ülkesinde asgari ücret son 10 yılda yaklaşık yüzde 20 oranında zamlandı.

TARIK ENGİN 27 Kasım 2021 EKONOMİ

Avrupa'da asgari ücretin satın alma gücü en yüksek ülkelerden biri de Hollanda.

Asgari ücreti belirleme görüşmeleri sürüyor. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Hollanda’da asgari ücret tutarı geçtiğimiz yıl zamlanmıştı. Peki, 2022 yılında Hollanda’da asgari ücret ne kadar? Son 10 yılda asgari ücret tutarı nasıl değişti? Hollanda’da asgari ücretin satın alma gücü ne durumda?

AB İstatistik Kurumu’nun (Eurostat) verilerine göre, 2021 yılında brüt asgari ücretin en fazla olduğu ülkeler arasında Hollanda da yer alıyor. Eurostat’ın Euro bazında hazırladığı raporda Türkiye, son sıralarda yer alıyor. Hollanda’da 2021 yılında brüt asgari ücret ise bin 701 Euro olarak değer gördü.

HOLLANDA SON 10 YILDA ASGARİ ÜCRETE YAKLAŞIK YÜZDE 20 ZAM YAPTI

Eurostat’ın verilerine göre, 2021 yılında Avrupa kıtasında brüt asgari ücretin en fazla olduğu üçüncü ülke olan Hollanda’da net asgari ücret tutarı ise bin 592 Euro olarak değer gördü. Hollanda’da asgari ücret ile çalışan bir kişi haftalık 392.5 euro günlük ise 78.5 euro kazanıyor. AB ülkesinde asgari ücret son 10 yılda istikrarlı bir şekilde zamlandı. 2011 yılında bin 435 euro olan asgari ücret, 10 yılda yüzde 18.5 oranında zamlanarak 2021 yılında bin 701 euro’ya ulaştı.

Öte yandan, Hollanda’da ödenen asgari ücret, euro bazında Türkiye’yi 6’ya katlamış durumda. Türkiye’de Euro bazında 251 euro olan net asgari ücret tutarı, döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte değer kaybetmeye devam ediyor.


 

ASGARİ ÜCRETİN SATIN ALMA GÜCÜNÜN EN İYİ OLDUĞU 3 ÜLKEDEN BİRİ

Hollanda, asgari ücretin satın alma gücünün Avrupa’da en iyi olduğu 3 ülke arasında yer alıyor. Eurostat’ın 2021 yılının ilk yarısını baz alarak hazırladığı verilere göre, Hollanda’da asgari ücretin satın alma puanı bin 444 olarak açıklandı. Avrupa’da asgari ücretin en yüksek olduğu ülke olan Lüksemburg, asgari ücretin satın alma gücü sıralamasında da zirvede yer aldı.

Hollanda, bu alanda Lüksemburg ve Almanya’nın hemen arkasında yer alıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com