Hrant Dink davasında mütalaa açıklandı: Sekiz sanığa ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı.

KRONOS 31 Mayıs 2024 GÜNDEM

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı ve Yargıtay’ın 14 sanık yönünden bozduğu davada bugün mütalaa açıklandı.

Cumhuriyet’ten Fahrettin Öztürk’ün haberine göre, savcılık, 11 sanık hakkında ‘Anayasayı ihlal’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 30’ar yıla kadar değişen oranlarda hapis cezaları talep ederken, 3 sanığın ise beraatını istedi.

İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Dink ailesinin avukatları ile sanıkların avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan 3’ü jandarma eşliğinde mahkemeye getirildi. Bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

SEKİZ SANIĞA İKİŞER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, sanıklar Veysal Şahin, Osman Gülbel, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Mehmet Ayhan, Hasan Durmuşoğlu, Gazi Günay ve Ali Öz, hakkında ‘tasarlayarak kasten öldürme’ ve ‘Anayasayı ihlal’ suçlarından ayrı ayrı 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Savcı, sanık Muharrem Demirkale hakkında da ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet istedi. Mütalaada, sanık Bekir Yokuş hakkında, ‘tasarlayarak kasten öldürmeye yardım’ ve ‘Anayasayı ihlal’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis talep edildi.

Sanık Yavuz Karakaya hakkında ise ‘tasarlayarak kasten öldürmeye yardım’ suçundan 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis istendi.

ÜÇ SANIĞA BERAAT

Savcı, sanıklar Volkan Şahin, Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç hakkında ise mahkumiyetlerine yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlarına karar verilmesini istedi.

“UZMAN ÇAVUŞ OLARAK ALDIĞIM BİLGİYİ PAYLAŞTIM”

Mütalaaya karşı savunma yapan Veysel Şahin, “İşlemediğim bir suçtan dolayı tutuklu olmaktan, burada olmaktan kendim adına, sizin adınıza, ailem adına, devletim adına utanç duyuyorum. Cinayeti planlayanlarla, işleyenlerle hiçbir bağlantım yok. İstenen cezaya bakıyorum akıl, mantık almıyor. Ben bir uzman çavuş olarak aldığım bilgiyi paylaştım. Ben hala keşfe iştiraklı gösteriliyorum, bu hatalar düzeltilmiyor. Hiçbirini tanımıyorum. Emniyetten tanıdığım yok, İstanbul jandarmadan tanıdığım yok. Hiçbiriyle HTS kayıtlarım uyuşmuyor. Ben sizden adalet bekliyorum” diye konuştu.

“BENİ GÖREVLENDİREN BERAAT EDİYOR”

Mütalaaya karşı savunması sorulan Okan Şimşek, “Çok tatsız bir cezalandırılma talebi. Beni İstanbul’da görevlendiren Şube Müdürü Metin Yıldız. Ama kendisi beraat ediyor. Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin bilgileri ona verdim. Benim verdiğim bilgiyle Metin Yıldız görevini yapmış oluyor. Ama ben görevimi yapmamış oluyorum. Verin cezayı. Hatta öldürmek istiyorsanız öldürün. Daha söyleyecek bir şeyim yok. Tahliye etmeyeceğinizi biliyorum ama usulen söyleyeyim, ev hapsi verilebilir. Takdir sizin” dedi.

DİNK’İN AVUKATLARI SANIKLARIN CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Katılan müşteki avukatları, sanıkların mütalaa doğrultusunda cezalandırılmalarını talep ettiler. Sanık avukatları ise savunma hazırlamak için süre istediler. Haklarında beraat ve ret talep edilen sanıklar ise mütalaa doğrultusunda beraatlarını istediler.

16 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Sanıklar ile avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre veren mahkeme, duruşmayı 16-17 Temmuz’a erteledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com