HSK Başkanvekili Yılmaz’dan ‘reform’ yanıtı: Kim ne der, ne düşünür demiyoruz

HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la başlayıp Adalet Bakanı Gül ve Bülent Arınç'la devam eden hakim ve savcılara yönelik eleştirilere cevap verdi.

KRONOS 20 Kasım 2020 GÜNDEM

HSK’ya giremeyen eski Başkanvekili Mehmet Yılmaz Yargıtay üyeliğine seçildi.

Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, son dönemde hakim ve savcılara yönelik artan eleştirilere sosyal medya hesabından cevap verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘yeni bir hukuk reformu’nu hayata geçirdiklerini belirtirken, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tutuklu yargılama başta olmak üzere alınan kararları eleştirerek, hukuk reformunun önemini vurgulamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç ise Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş başta olmak üzere yargıyı birçok konuda eleştirmiş, “Biz adil yargılama istiyoruz. Ancak hakimler yanlış yapıyor, uyarıyorum, yakın gelecekte onlar zarar görür” demişti.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d HSK Başkanvekili Yılmaz’dan ‘reform’ yanıtı: Kim ne der, ne düşünür demiyoruz

d HSK Başkanvekili Yılmaz’dan ‘reform’ yanıtı: Kim ne der, ne düşünür demiyoruz

 

ELEŞTİRİLERİ ES GEÇTİ, 15 TEMMUZ ‘KAHRAMANLIĞINI’ HATIRLATTI

Eleştirilerin odağındaki hakim ve savcıların en üst kurumu olan HSK’nın Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, sosyal medya hesabından ilginç bir çıkışta bulundu. Yılmaz, eleştirilerle ilgili hiçbir detaya cevap vermezken, binlerce hakim ve savcının tek bir gecede meslekten atılmasını örnek vererek 15 Temmuz kahramanlıklarını hatırlattı.

“15 TEMMUZ DARBESİNE KARŞI ÇIKTIK”

Yılmaz, hakim ve savcıların ‘hukukun onurunu ve mesleğin saygınlığını’ nasıl koruduklarını şöyle açıkladı: “Tarafsız, sadece Anayasa ve yasalara bağlı ve hür vicdanlı olarak görev ifa etmek yerine, yargısal yetkilerini; iltisak, irtibatlı oldukları örgüt adına kullanan, millete büyük acılar yaşatan hakim ve savcıları, yasal mevzuata bağlı kalarak ve büyük bir titizlik içinde yapılan soruşturma sonuçlarına dayanarak yargı teşkilatından uzaklaştırmışlar, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı ilk andan itibaren karşı durarak cumhuriyete, millet egemenliğine dayalı demokrasiye sahip çıkmışlardır.”

“‘KİM NE DER, NE DÜŞÜNÜR’ DEMEMİŞLER”

Hakim ve savcıların yaptıklarından dolayı ‘ödül’ beklemediklerini kaydeden Mehmet Yılmaz, “Onlar Adaleti gerçekleştirirken mükafat beklemenin, bu ulvi değere yapılan en büyük kötülük ve en büyük adaletsizlik olduğunu iyi bilir, yaptıkları yargılama ve soruşturmalarda; kim ne der, ne düşünür demeden, terör örgütlerinin tehdit ve korkutmalarına aldırmadan, yaptıkları işin ciddiyetine, ulviliğine zarar verecek tartışmaların içine girmeden sessiz ve sadelik içinde görev yaparlar. Hem hizmetinde olduğu milletin denetimi ve gözetimi hemde mesleki mevzuatın zorunlu kıldığı etkin denetim mekanizmaları, yaptıkları hizmetin güvenceleridir” dedi.

“KUL HAKKINA GÖSTERDİKLERİ TİTİZLİĞE İNANCIM VE GÜVENİM TAM”

Yılmaz son olarak “Yaptığım görevler nedeniyle çok yakından tanıma fırsat ve onuruna eriştiğim Fedakar Türk Hakim ve Savcılarının, hakimlik edebine, ilmine adalete bağlılığına, kul hakkına gösterdikleri titizliğe inancım ve güvenim tamdır” dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d HSK Başkanvekili Yılmaz’dan ‘reform’ yanıtı: Kim ne der, ne düşünür demiyoruz

d HSK Başkanvekili Yılmaz’dan ‘reform’ yanıtı: Kim ne der, ne düşünür demiyoruz

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com