HSK’dan Zeydan’ın haklarını iade eden mahkeme hakkında inceleme

HSK, Van Büyükşehir Belediye Başkanı DEM Partili Abdullah Zeydan'ın "memnu haklarının iadesi" kararı veren mahkeme hakkında inceleme başlattı.

KRONOS 04 Nisan 2024 GÜNDEM

Van Büyükşehir Belediyesi’ni yaklaşık 130 bin oy farkla kazanan DEM Parti’nin adayı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınması ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mazbatayı Zeydan’a geri vermesi gündemdeki yerini koruyor.

Mazbatanın Zeydan’a verilmesi üzerine harekete geçen Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK), Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesi kararını veren Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi hakkında inceleme başlattı.

 SEÇİLME HAKKI 4 NİSAN 2023’TE GERİ VERİLMİŞTİ 

Avukat Mahsuni Kahraman, bir yıl önce “örgüt propagandası yapmak” suçlamasından mahkumiyet kararı aldığı için seçme ve seçilme hakkı elinden alınan Abdullah Zeydan için Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi 4 Nisan 2023’te yasaklanmış haklarının geri verilmesine, temyiz yoluna başvurma olanağının bulunduğuna, süresinde temyiz yoluna başvurulmadığı takdirde kararın kesinleşeceğine hükmetti.


KARAR, 25 NİSAN 2023’TE KESİNLEŞTİ 

Mahkeme tarafından verilen memnun haklarının iadesine itiraz olmayınca, karar 25 Nisan 2023’te kesinleşti. Mahkeme de karar tutanağını avukat Mahsuni Kahraman’a teslim etti.

Abdullah Zeydan, Van Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı başvurusunda, istenen belgelerle birlikte memnu hakların iadesi ve kesinleşmiş kararı da YSK’ya teslim etti. Zeydan’ın belge ve evraklarını inceleyen YSK, şubat ayında açıkladığı kesin aday listesi ile Zeydan’ın başvurusunu kabul etti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com