Huawei Danimarka sözcüsü istifa etti: Şirket Uygurlar için ‘etnik yüz tanıma’ sistemi geliştirmiş

Tommy Zwicky, Çin teknoloji şirketinin Batı'da haksız muamele gördüğünü düşünüyordu. Bu nedenle Danimarka'daki sözcüsü oldu. Ancak Huawei'nin Uygurlar için "etnik yüz tanıma” geliştirdiği ortaya çıkınca istifa etti.

KRONOS 06 Şubat 2021 DÜNYA

Çinli teknoloji devi Huawei, Danimarka’daki en önemli ismini kaybetti. Şirketin, Uygurlar için ‘etnik yüz tanıma’ sistemi geliştirdiğinin ortaya çıkması üzerine sözcü Tommy Zwicky görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Neue Zürcher Zeitung’den Matthias Sander’in haberine göre; Tommy Zwicky de Huawei’ye şüpheyle bakıyordu. Eğitimli gazeteci bu şirketten iş teklifi aldığında bir ay boyunca gelecekteki patronlarıyla günlük tartışmalar yaptı. Tartışılan en önemli konulardan biri, “Her Çin vatandaşı ve her Çinli şirketin talep üzerine gizli servislerle işbirliği yapmak zorunda olduğu Çin Güvenlik Yasaları” idi. Patronlar ona, “Birkaç hukuk firmasına göre bunun yalnızca Çin anakarası için geçerli olduğu” cevabını vermişti.

Tommy Zwicky Temmuz 2020’de Huawei Danimarka sözcüsü olmadan önce patronlarına telefonda, “Senin için asla yalan söylemeyeceğim” demişti. Patronlar bunu kabul etti ve “İnanmadığınız hiçbir şey için asla yalan söylemek zorunda kalmazsınız” diye yanıtlamıştı.

ŞİRKET “HAKSIZLIĞA UĞRADIĞI İÇİN” SÖZCÜ OLDU

İşi kabul etmeden önce Zwicky, Huawei’nin medya tarafından haksız muamele gördüğünü fark etti. Örneğin; Kopenhag’daki Çin Büyükelçisi, Faroe Adaları’nı bir ticaret anlaşmasını sona erdirmekle tehdit etti ve Danimarka medyası cevaben Huawei ürünlerini satın alınmamısını önermişti. Zwicky, olayı yorumlarken, “Bu büyük bir skandala dönüştü” ifadesini kullandı.

Zwicky sonunda Huawei ile anlaştı. Bir zamanlar kamu televizyonunda bir çocuk programı yaparak başladığı kariyerine şimdi dünya çapında ileriye dönük yaklaşık 200 bin çalışanı olan bir şirketin Danimarka’daki yüzü oldu.

ZWİCKY 5G ALTYAPI YARIŞINDA BAŞARILI OLAMADI

2020 Eylül ayında, Danimarka’nın en büyük telekom sağlayıcısı TDC, Huawei’siz 5G ağını başarıyla açtı. Kasım ayında, Danimarka’nın dördüncü en büyük telekom sağlayıcısı da Huawei olmadan altyapı sağlayacağını duyurdu. Tommy Zwicky, Washington Post’un 2020 Aralık ayında yayınladığı l “Huawei’nin zulüm gören Uygur azınlığı belirlemek için yüz tanıma yazılımını test ettiği” haberinin ardından şirkete olan bakış açısını değiştirdi.

TESTTE “UYGUR ALARMI”

Gözetim araştırmalarında uzmanlaşmış İPVM adlı bir grup, “Huawei’nin Avrupa web sitesinin derinliklerinde” bulduğunu iddia ettiği Huawei yetkilileri tarafından imzalanmış “gizli” bir belgeyi yayınladı. Belge, Huawei ile yüz tanıma yazılımı şirketi olan Megvii arasındaki bir ortak testti. Test için Huawei sunucular, ağ parçaları, bulut sistemi, kameralar ve yazılımlar sağladı. Testteki kontrol edilen kriterlerden birinin adı da “Uygur alarmı” idi.

Bu haber Tommy Zwicky’i derinden sarstı. Zwicky’e Washington Post raporunun bu kadar acı vermesinin nedeni, “Herkes Huawei hakkında tüm bunları her zaman söylüyor, ancak kimse hiçbir şeyi kanıtlayamaz” şeklindeki geçmiş açıklamasıydı.

HUAWEİ YOKMUŞ GİBİ DAVRANDI

Habere göre; Zwicky, şirketin içinden cevaplar aradığını söylüyor. “Bunun yalan olduğunu asla söylemediler ama asla doğru da söylenmedi. Önemi yokmuş gibi davrandılar, sanki sadece küçük bir hikaye” şeklinde duruma dair yorumda bulundu.

Yorumdan birkaç gün sonra Huawei genel merkezi, haberi yalanlar gibi anlaşılan bir basın açıklaması yaptı. Huawei, “Savunmasız veya ötekileştirilmiş gruplara karşı ayrımcılık yapmak için teknoloji kullanımını asla ve asla desteklemeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

“BİR TAVIR ALINMASI LAZIM”

Zwicky şirketin açıklamasını desteklemedi. Açıklamadan bir gün önce, istifasını patronuna duyurdu. Telefonda Zwicky, ötekileştirmenin kendisi için ne kadar önemli olduğunu defalarca vurguladı. Sonra şöyle konuştu: “Maalesef siyah ve beyaz şeyler var: İnsan hakları ihlalleri gibi. Bir tavır alınması lazım.”

SUSMA PAYI: YÜKSEK MAAŞ

Huawei, talep üzerine Zwicky’nin ayrılışı hakkında yorum yapmak istemedi. Zwicky’ye göre şirket onunla uzlaşmak istedi. Zwicky, “Ayrılırken sessiz kalmam için bana daha yüksek maaşlı çözümler önerdiler” şeklinde açıklamada bulundu.

Kamuoyu ilk olarak, Danimarkalı gazeteci Zwicky’nin Aralık ayında Twitter’da, “Yüz tanıma raporlarını nasıl açıkladığı” sorusuna cevaben istifasını öğrendi. “Yapamam” diye yanıtlayan Zwicky, “Ve bu yüzden görevimden istifa ettim” ifadesini kullandı. Zwicky, kısa bir süre sonra bu tweet mesajını sildi ve sessiz kaldı. Ta ki Huawei ile ilişkisini resmi olarak açıklayana kadar.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com