Hükümetin kurulamadığı Bulgaristan’da yeniden seçime gidiliyor

Bulgaristan'da 4 Nisan'da gerçekleşen ve kesin kazananın olmadığı seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Radev'in hükümeti kurması için görevlendirdiği üçüncü parti olan Sosyalistler de diğer partileri bir koalisyon kurmaya ikna edemediği için ülkenin Temmuz ayında yeniden seçime gitme ihtimali yükseldi.

KRONOS 01 Mayıs 2021 DÜNYA

Bulgaristan’da 4 Nisan’da gerçekleşen seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in hükümeti kurması için görevlendirdiği üçüncü partinin de başarısız kalması sonrası ülkenin Temmuz ayında yeniden seçime gitmesi bekleniyor.

Seçimlerde Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişim İçin Yurttaşlar partisi (GERB) 240 milletvekilliğinin 75’ini, popüler şovmen Slavi Trifonov’ın Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi de 51’ini, Komünist kökenli Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 43’ünü, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi ise 30’unu kazanmıştı. Hükümeti kurmak için en az 121 milletvekilinin oyunu almak gerekiyor.

Borissov’un yaklaşık on yıldır süren iktidarı sırasında yaşanan yaygın yolsuzluğa karşı artan tepkiler, popülist yapıdaki ITN partisi ve iki küçük yolsuzluk karşıtı partinin seçimlerde oylarını arttırmasına neden olmakla birlikte bu üç parti birlikte mecliste çoğunluğu sağlayabilmekten yoksun durumdalar.

Borissov, partisi seçimlerde çoğunluğu sağlayamayınca bir sonraki hükümete başkanlık etmek üzere aday olmayacağını ilan etmişti.

Radev hükümeti kurma görevini sırasıyla verdiği GERB ve İTN’nin başarısız kalması üzerine görevi devralan Sosyalist Parti bugün diğer partileri bir koalisyon kurmaya ikna edemediğini açıkladı. Sosyalist lider Kornelia Ninova parti toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Parlamentodaki üç yeni parti siyasi olgunluk gösteremedi, bencilliklerini yenemediler. Bu durumda, değişim isteğimize rağmen, bizim önderlik ettiğimiz bir hükümet, geçici bile olsa imkansızdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Radev’in önümüzdeki günlerde parlamentoyu feshedip, geçici bir hükümetle erken seçim ilan etmesi bekleniyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com