İbrahim Kalın da ‘kıvrak zeka’ya sığındı: Video kurgu ama…

Erdoğan'dan sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan 'montaj video' tartışması için, "Bir grup kıvrak zekalı gencin kurguladığı video. Videoda bir araya getirilen unsurlar gerçek" ifadelerini kullandı.

KRONOS 24 Mayıs 2023 GÜNDEM

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle video çekimleri var. Bunları yayınladılar. Ama montaj ama şu ama bu…” sözlerini değerlendirdi.

Kalın da Erdoğan’ın dünkü açıklamasına benzer ifadeler kullanarak “kıvrak zekalı gençler” tarafından hazırlanan “kurgu” olduğunu söyledi.

’28 MAYIS’TAN EN SONRA SİYASİ YELPAZE YENİDEN ŞEKİLLENECEK’

Habertürk yayınına katılarak Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan İbrahim Kalın, 28 Mayıs’ta Erdoğan’ın kazanması halinde siyasetin “yeni bir fay hattı üzerinden şekilleneceğini” söyledi. Sinan Oğan’ın Erdoğan’ı destekleme kararını yorumlayan Kalın, “Seçimin sonucu ne olursa olsun 28 Mayıs’tan sonra Türk siyaseti yeni bir fay hattı üzerinden şekillenecek. Terörle aranıza ne kadar mesafe koyduğunuz meselesi olacak. Merkez sağ, muhafazakar-milliyetçi ayağa, sosyal demokrat, sol, liberal ayağı. Ekonomi, göç, mülteciler, Batı, Rusya ile ilişkiler birçok konu var. En önemli akslardan bir tanesi terörle mesafe olacak. Siyasi yelpazenin nasıl şekilleneceğiyle ilgili” ifadelerini kullandı.

‘NEDEN DAHA ÖNCE GÖSTERMEDİLER?’

Kalın, Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan sahte afişler ile montaj videolarla ilgili tartışmalar için de şunları söyledi:

“Seçim sürecinde sayın Kılıçdaroğlu’nun HDP ile yaptığı işbirliği neticesinde bence CHP’nin hassasiyetlerinin gerisine düştüğü, HDP yöneticilerini rahatsız etmemek adına kamuoyunun tatmin edici karar alamadığını düşünüyorum. Kendisi de son 1 haftadır tavrını değiştirmeye başladı. Birinci turda niye bu vurgu yoktu. CHP son tahlilde devleti bilen parti. Devletin bekasını, varlığını, meşruiyetini hedef alan terör örgütü konusunda CHP’nin başka türlü tavır almasını tahayyül edemem.

Bugün Cumhurbaşkanımız Sivas’ta söyledi. Mesele PKK Kadrolarının sayın Kılıçdaroğlu adaylığı konusunda yaptığı destek açıklamaları. Bunları biz çekmedik. PKK’nın kadroları, ismini bildiğimiz terörist liderler Karayılan, Duran Kalkan, Cemil Bayık açık destek açıklamaları yaptılar; Erdoğan gitmeli Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz diye. 1,5 aydır devam ediyor bu. Bu konudaki hassasiyetlerini neden daha önce göstermediler? Sayın Cumhurbaşkanımız ‘teröre karşı net bir tavır alıyor musun, almıyor musun, bunu görmek istiyorum’ diye haklı olarak soruyor. Kılıçdaroğlu ‘ben teröre karşıyım’ diyor. HDP’nin bu konudaki tavırları hala belirleyici olmuyor mu?”


 

‘KIVRAK ZEKALI GENÇLERİN KURGULADIĞI VİDEO’

Kılıçdaroğlu’nu hedef alan montaj video için Erdoğan’ın kullandığı “kıvrak zekalı genç işi” ifadesini tekrar eden Kalın, Bir grup kıvrak zekalı gencin kurguladığı video. Videoda bir araya getirilen unsurlar gerçek. Asıl mesele bu açıklamaları PKK kadroları yaptı mı, yapmadı mı? Sorması gereken bu. 1,5 aydır PKK kadroların ardı ardına sayın Kılıçdaroğlu’nun destek açıklamalarını biliyoruz. Bir terör örgütü sizinle ilgili lehte açıklamalar yaptı. Doğal olarak rahatsız olursunuz. Doğal olarak ‘siz kimsiniz’ dersiniz. 1. turda bunlarla ilgili bir şey duyduk mu biz? Sayın Kılıçdaroğlu’nun bundan rahatsız duyduğunu düşünüyorum ama bu konuda sessiz kalındı. Bunu birinci turda ifade etmesi gerekirdi ama şimdi ediyor. O zaman HDP ile konuşsun bunu. Kamuoyunda böyle bir tablo var. İnsanlar da haklı olarak ‘Bunların temsilcileri nasıl oluyor da bir adayla ilgili açıklama yapıyorlar, 28 Mayıs’ta zafer halayları çekeceğiz’ diyorlar” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com