Bakan Soylu: Ne söylediğim belli, Amerika’nın 15 Temmuz’un arkasında olduğu apaçık ortada

İçişleri Bakanı Soylu, "Temmuz'u FETÖ yapmadı, bizi rahat bırakmazlar" sözlerine açıklık getirmeye çalıştı: Darbenin arkasında Amerika olduğunu söyleyip tarihe bir not olarak bıraktım. Bugün değil, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 24 saat geçmeden söyledim. Ondan sonra ben İçişleri Bakanı oldum.

KRONOS 04 Şubat 2021 GÜNDEM

İçişleri Bakanı Soylu’nun Haber Global’de yaptığı 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, “FETÖ mü yaptı 15 Temmuz’u Candaş Bey? 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı, bizi rahat bırakmazlar” sözlerine açıklık getirmeye çalıştı.

AKP’YE YAKIN NEDİM ŞENER’E KONUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP’ye yakın isimlerden Hürriyet yazarı Nedim Şener’e verdiği söyleşide, “Ne kastettiğim belli, yaptığım açıklamanın hemen arkasından söylüyorum” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Orada söylediğim çok açık bir şey var, ben bunu defalarca söyledim. 15 Temmuz’un hemen ardından 24 saat geçmeden 16 Temmuz günü saat 16.00-17.00 gibi Kahraman Kazan’a, şehitlerin cenazesine giderken, telefonda televizyonlara açıklama yaptım. ‘Bu darbenin arkasında Amerika vardır’ dedim. Biz 1960 darbesinin arkasında Amerika olduğunu uzun yıllar sonra dönemin İngiliz belgelerinden öğrendik. 1980 darbesinin arkasında Amerika olduğunu, ‘Bizim çocuklar başardı’ sözünden sonra anladık. 28 Şubat’ın arkasında kimler olduğu belli. Ben 20-30 yıl geçmeden bu darbenin arkasında Amerika olduğunu söyleyip tarihe bir not olarak bıraktım. Bugün değil, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 24 saat geçmeden söyledim. Ondan sonra ben İçişleri Bakanı oldum. İçişleri Bakanı olduktan sonra Amerika’nın etkin olduğu her yerde ‘FETÖ’ olduğunu gördüm.”

“HERKESİN HOŞLANACAĞI FAALİYETTE BULUNDULAR” 

Soylu, 15 Temmuz’un arkasında ABD’nin bulunduğu, Cemaat’in kendilerini ‘Müslümanlık’, ‘Türkçe’, ‘bayrak’ gibi kelimelerle ‘aldattığını’ söyledi.

Soylu, “15 Temmuz’u sadece o mu yaptı, hayır” diyerek şöyle konuştu: “Sadece 15 Temmuz olarak değil, Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetleri’nde ne işi var, ne yapıyor? Kim kimin ülkesine böyle bir yapıyı sokar? Ha, bizi aldattılar, ‘Müslümanlık’, ‘Türkçe’, ‘bayrak’ gibi kelimelerle, herkesin hoşlanacağı söylemlerle faaliyette bulundular ve bunu Amerika iyi yönetti, Avrupa da bu işe teşne oldu, neticede 15 Temmuz’u yaptılar.”

“15 TEMMUZ’UN ARKASINDA AMERİKA VAR”

Amerika’nın 15 Temmuz’un arkasında olduğunun ‘apaçık ortada’ olduğunu iddia eden Soylu, Türkiye’nin de paydaşları arasında olduğu Interpol’ün bir tane başvurularını kayda almadığından yakındı. Soylu, “Yüzlerce başvurumuzu kabul etmediler. Biz de artık Interpol’e yazmıyoruz bile çünkü onları (Gülen cemaati) koruyorlar. Uluslararası sistem bunun arkasında olmasa, bunu korumasa ayakta kalabilirler mi?” dedi.


 

“LGBT BİZİM TOPRAKLIRIMIZIN BİR DEĞERİ DEĞİL”

LGBT’lere yönelik saldırısını “Şimdi LGBT’yi ortaya koyuyorlar. Bu bizim topraklarımızın bir değeri değil” sözleriyle sürdüren Soylu, Gezi direnişinin tekrarlanacağı endişesini dile getirdi.

“İKİNCİ GEZİ İHTİMALİ 100 ÜZERİNDEN SIFIR”

Bakan Soylu, “İkinci Gezi ihtimali 100 üzerinden sıfır” diyerek Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan atanan rektörle ilgili eylemlere sözü getirdi. Soylu, sözlerini şöyle tamamladı: “Böyle bir ihtimal var mı? 100 üzerinden sıfır. Buna müsaade etmeyiz. Evet, bazı siyasetçiler kaşıyor, terör örgütleri böyle bir havayı kullanmayı istiyor ama bu bizim yönetemeyeceğimiz bir süreç değil. Orada (Boğaziçi Üniversitesi) terörist derken iltisaklı, irtibatlı demek istedim. Şöyle: Bunlar DHKP-C ile iltisaklı, birçok eyleminde alınmış kişiler. Örgütsel ilişkisini ortaya koyduğumuz kişiler, hakkında daha önce mutlaka bir işlem yapılmış kişiler. Bunun içinde DHKP-C var, TKP-ML gibi örgütlerin açık alan eylemlerine katılan isimler. Bu örgütlerin ettim.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com