İçişleri Bakanlığı, Hatay Belediye Başkanı Savaş için harekete geçti

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü Çataklı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş hakkında kentteki Suriyelilerin doğum oranlarına ilişkin yaptığı açıklamalar nedeniyle Hatay Valiliğince suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

KRONOS 18 Mart 2022 GÜNDEM

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay’daki doğumların yüzde 75’ini Suriyeli kadınlar yapıyor. Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli.” demişti. Açıklama tartışmaları beraberinde getirdi. İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Savaş’ın ‘Hatay elden gidiyor’ açıklamalarına ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

“MİLLETİMİZİ TAHRİK ETMEYE KALKTI”

Çataklı, şu ifadeleri kullandı: “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ‘Hatay’da doğan 4 çocuktan 3’ünün Suriyeli olduğu’ şeklinde açıkça yalan söyleyerek milletimizi tahrik etmeye kalkmıştır. Türkiye’de doğan Suriyeli bebek oranı yüzde 8, Hatay’da ise 4’te 1’dir. Rakamlar üzerinden yalan söyleyerek ırkçılık yapmak, tam da faşist zihniyetin alışkanlığıdır. Yarın Hatay Valiliğimizce kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu mübarek gecede müfteri ve yalancıları Allah’a havale ediyoruz”

LÜTFÜ SAVAŞ NE DEMİŞTİ?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay’ın nüfusu 1 milyon 670 bin. Resmi verilere göre 500 bin civarında Suriyeli var. Ama gayri resmi sayı 800 binin üzerinde. Yaklaşık her 2 kişiden biri Suriyeli. Hatay’daki doğumların yüzde 75’ini Suriyeli kadınlar yapıyor. Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli. Savaş psikolojisi hormonları bozmuş. 11 ayda doğum yapan, 6 yılda 6 çocuk yapan Suriyeli kadınlar var. Çoğunun 3-4 eşi var ve hepsi de çok çocuk yapıyor. Demografik yapı bizim aleyhimize gelişiyor. 12 yıl sonra belediye başkanının Suriyeli olması hiçbirimizin hoşuna gitmez. Böyle giderse şu anda belli ilçelerimizde belediye başkanlığına aday olsalar rahatça kazanırlar” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com