İçki satışı için bu kez valilikler devrede: Dört ilde yasaklandı

İçişleri Bakanlığı'nın "tam kapanma" genelgesinde yer almamasına rağmen fiili olarak engellenen alkollü içki satışı Antalya, Kütahya ve Kayseri'nin ardından İzmir'de de valilik kararıyla yasaklandı.

KRONOS 01 Mayıs 2021 GÜNDEM

29 Nisan-17 mayıs tarihleri arasında uygulanan “tam kapanma” kararının ardından kanunda ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde herhangi bir hüküm bulunmamasına rağmen alkollü içki satışı engelleniyor. İlk gün polisin yaptığı denetimlerle fiili olarak engellenen içki satışı için valiliklerden yasak kararları çıkmaya başladı.

Antalya, Kütahya, İzmir ve Kayseri gibi illerde valilerin başkanlığında toplanan ‘İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’, kısıtlamalar boyunca alkol satışını yasaklama kararı aldı.

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda, kentte alınacak tedbirlerin görüşüldüğü belirtildi.

VALİLİL KARARI İLE 17 MAYIS’A KADAR YASAK

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulunun 10.12.2020 tarihli ve 2020/144 nolu kararındaki ‘sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde açık kalmasına izin verilen her türlü market, bakkal gibi iş yerlerinde sokağa çıkma kısıtlaması süresince alkollü içecek satışı yapılmaması’ maddesine istinaden 29.04.2021-17.05.2021 tarihleri arasında market, bakkal, büfe gibi yerlerde alkollü içecek satışına izin verilmemesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.”


 

Daha önce de Antalya, Kayseri ve Kütahya valilikleri alkollü içki satışını yasaklayan kararlara imza atmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com