İddaa bayiliği yaparken Vebitcoin’i kuran İlker Baş kimdir?

Kripto Çiftlikbank vurgununda Thodex'e yeni bir halka daha eklendi. Binlerce kişinin en az 2 milyar lira yatırdığı kripto para borsası Vebitcoin battı. Dün akşam Muğla'da polis ekipleri tarafından gözaltına alınan Vebitcoin'in sahibi İlker Baş kimdir?

KRONOS 24 Nisan 2021 EKONOMİ

Muğla'da iddaa bayiliği yapan İlker Baş, kripto para borsası Vebitcoin'i 2017'de kurmuştu.

Türkiye peş peşe kripto para borsası vurgunu haberleriyle sarsılıyor. Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in 19 Nisan’da Tayland’a kaçması ile ortaya çıkan 2 milyar dolarlık vurgunun şoku sürerken, Muğla’da iddaa bayiliği yapan İlker Baş’ın kurduğu kripto para borsası Vebitcoin de geride binlerce mağdur bıraktı.

Vebitcoin’in internet sitesinde dün akşam yayımlanan açıklamada şirketin mali dar boğaza girdiği belirtilerek, “Faaliyetlerimize son verdik.” denildi.

İlker Baş’ın şirketin kurulduğu Menteşe ilçesinde ikamet ettiği, şirketin ilk kuruluşunda 50 bin lira sermaye beyan etse de bunun sadece 12 bin 500 lirasını şirketin kasasına koyduğu ortaya çıktı.

İLKER BAŞ KİMDİR?

İlker Baş’ın yaşı ve kimliğine dair kişisel bilgilerine dair ayrıntılar bilinmese de Vebitcoin Teknoloji Danışmanlık ve Dış Ticaret A.Ş. unvanlı şirketi Muğla’nın Menteşe ilçesinde 2017 yılında kurduğu belirtiliyor. Baş’ın lise 2’den terk olduğu iddia edildi.

Baş’ın talih oyunları işletme lisansına sahip olan ve Demirören grubuna ait iddaa’nın Muğla bayiliğini yaptığı ortaya çıktı.

İlker Baş yaklaşık 4 yıllık şirketinin adresini sürekli değiştirdiği ortaya çıktı. Baş ilk olarak şirket adresi olarak “Muslihittin Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 29A Menteşe, Muğla” adresini gösterdi. Akabinde şirket merkezini “Emirbeyazıt Mahallesi Avcılar Sokak No: 5/7 Menteşe, Muğla” adresine taşıdı.

50 BİN TL SERMAYE ŞARTINI BİLE YERİNE GETİRMEDİ

Son olarak “Emirbeyazıt Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi A Blok No: 10/2 Menteşe, Muğla” adresini şirket genel merkezi adresi olarak beyan etti.


 

İlker Baş, Türk Ticaret Kanunu’na göre anonim şirket kurmak için getirilen 50 bin lira sermaye şartını şu ana kadar yerine getirmedi. Sadece 12 bin 500 TL şirketin kasasına konuldu. Kalan tutarı ise 24 ay içinde şirketin kasasına koymayı taahhüt etti.

2020 yılında sermaye artırımı kararı alan Vebitcoin, 50 bin lira olan sermaye 1 milyon liraya çıkardı. Ancak sermayenin geri kalan 950 bin lirası “24 ay içinde ödenecek” diye taahhüt edildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com