İddia: THY, Türk Telekom ve Botaş’ın Körfez ülkelerine satışı için analiz yapılıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ekibine THY, Türk Telekom ve Botaş gibi kurumların satışı için analiz yaptırdığı iddia edildi.

KRONOS 26 Haziran 2023 EKONOMİ

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana 200’ün üzerinde kamu varlığını 60 milyar dolar gelir karşılığında özelleştiren AKP’nin, ekonomiyi düze çıkarma planında yine satış olacağı öne sürüldü.

Cumhuriyet’in iddiasına göre; yeni ekonomi yönetiminin Varlık Fonu kapsamında yer alan Türk Hava Yolları (THY), Türk Telekom ve Botaş gibi kurumların satışı için analiz yaptırıyor. İddialara göre Körfez ülkeleri ağırlıklı olacak alıcılardan elde edilecek gelir 100 milyar doları bulacak.

Gazeteye konuşan eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu, Şimşek’in bütçe gelirlerini arttırmak için çalışmalar yaptığını belirterek Varlık Fonu’ndaki bazı şirketlerin satışının analiz edildiğini kaydetti.

Babuşçu şunları söyledi:

‘SATIŞLAR ORTADOĞU ÜLKELERİNE YAPILACAK’ 

“Türk Hava Yolları’nın bir kısmı, BOTAŞ, Türk Telekom gibi Varlık Fonu’nda bulunan şirketlerin bir kısmının satışı söz konusu olabilir. Ancak ABD, Avruğa Birliği ve Japon sermayesinin bu güvensizlik ortamında bu şirketlere talip olması zor görünüyor. Bu da satışların Ortadoğu ülkelerine yapılacağını gösteriyor. Güven çok kolay kaybediliyor ve uzun sürede zor kazanılıyor. Ekonomi uzun süre bu şekilde idare edilmezdi. Bu nedenle yabancı sermayeyle iyi ilişkileri olan iki isim getirildi: Hafize Gaye Erkan ve Mehmet Şimşek. Bu insanların kişisel ilişkilerini kullanarak yabancı sermaye getirilmesi planlanıyor. Ancak kişisel ilişkilerle 50-60 milyar doları birkaç senede getirebilir. Ancak söylendiği gibi 6 ay içerisinde 100 milyar dolar gelmesi mümkün değil.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com