Iğdırlı fırıncı: Halk tazesini alamıyor, bayat ekmek satıyoruz

Iğdır'da bir fırıncı esnafı, son bir ayda una iki kez zam geldiğini belirterek, "Halk taze ekmek alamadığı için bayat ekmeği ucuza satıyoruz” dedi.

KRONOS 04 Haziran 2022 GÜNDEM

Yılbaşından beri un fiyatlarına gelen zamlar ve ekmek fiyatlarının artmasıyla vatandaş, en temel besin maddesini dahi almakta güçlük çekiyor. Son dönemde vatandaşın taze ekmek yerine fırınlarda bayat ekmeği tercih ettiği haberlerinin biri de Iğdır’dan geldi. Bir fırıncı esnafı vatandaşın taze ekmek almaya gücünün kalmadığını söyledi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ile İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Iğdır’da vatandaşların ve esnafın sorunlarını dinledi.

CHP heyetine halkın alım gücünün düştüğünü ve ekmekten dahi tasarruf ettiğini anlatan bir fırıncı esnafı, “20 gram ekmek 2 lira 50 kuruş. Ekmek satışlarında yüzde 30’a yakın düşüş oldu. İnsanlar ekmekten dahi tasarruf yapar oldu. Zam yapamıyoruz halkımızın bütçesi yetmiyor. Alım gücü düşük” şeklinde konuştu.

‘MECBUREN İŞÇİ ÇIKARIYORUZ’ 

Yılbaşında bir torba unu 200-250 lira civarında alırken şu anda 500 liraya aldıklarını söyleyen esnaf, “En kötü olanı ise şu anda işçi çıkarıyoruz. Çünkü maliyetler yükseldiği zaman mecburen işçi çıkartmak zorunda kalıyoruz. O da istihdamı düşürüyor” dedi.

‘HALKIMIZ TAZE EKMEK ALAMIYOR’

Bir diğer fırıncı esnafı ise yurttaşların taze ekmeği alamadığı için daha uyguna bayat ekmek sattıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bir ay içerisinde 2 defa una zam geldi. Satışlarımızda düşüş var. Halk taze ekmek alamadığı için bayat ekmeği ucuza satıyoruz. Mesela 2 gün içerisinde birçok malzememize zam geldi. Ama ekmeğe zam yapamıyoruz valimiz kabul etmiyor. Unun çuvalı 440 lira oldu. Farklı farklı un alıyoruz. Kimisine 30 lira kimisine ise 50 lira zam geldi. Fakat biz ekmeğe zam yapmak istediğimizde vali karşı çıkıyor. Çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com