İHD: HDP’nin yürüyüşünün engellenmesi polis devleti uygulaması

İnsan Hakları Derneği (İHD), HDP’nin Edirne ve Hakkari’den başlattığı ‘demokrasi yürüyüşünün’ engellenmesini eleştirerek, “Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin toplantı ve gösteri hakkını kullanması ve siyasi faaliyette bulunmasının yasaklanmak istenmesi tipik polis devleti uygulamasıdır” dedi.

KRONOS 16 Haziran 2020 GÜNDEM

ANKARA – İnsan Hakları Derneği (İHD), HDP’nin iki koldan başlattığı yürüyüşün engellenmesinin, anayasal hakkın ihlali olduğunu açıkladı. Açıklamada, “HDP’nin, Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olarak yapmak istediği yürüyüşe karşı AKP ve MHP karşı çıkmış ve yasaklanacağını açıklamıştır. CHP ise doğru bulmadığını belirtmiştir” denildi.

AKP ve MHP’nin yürüyüşün engellenmesi konusunda ısrarcı oldukları kaydedilen açıklamada, “Siyasi iktidarı yürüten AKP ve MHP sözcülerinin yasaklama açıklamasından hemen sonra yürüyüş başlangıç noktaları ve güzergâhlarındaki illerin valilikleri yasaklama kararı almış, öyle ki, illere giriş çıkış yasağı getirerek 7145 sayılı kanunla OHAL’i kalıcılaştıran anayasaya aykırı yetkilerini kullanmışlardır. Buna rağmen HDP anayasal hakkını kullanmış ve yürüyüşleri 15 Haziran günü başlatmıştır. Yürüyüşler sırasında çok sayıda engelleme yapılmış ve bazı yerlerde partililer gözaltına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Yürüyüşün anayasal bir hak olduğu belirtilen açıklamada, “Türkiye anayasasının 34. maddesinde silahsız ve saldırısız gösteri ve toplantı yapmak haktır. Bu konuda AİHM ve AYM’nin sayısız kere alınmış kararı bulunmaktadır. Anayasanın 67-68 ve 69. Maddelerinde siyasi faaliyette bulunma hakkı ve siyasi partilerin hakları düzenlenmiştir. AİHS’in 11. Maddesinde ise bu konuda oldukça kapsamlı düzenleme bulunmaktadır. Dolayısıyla Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin toplantı ve gösteri hakkını kullanması ve siyasi faaliyette bulunmasının yasaklanmak istenmesi tipik Polis Devleti uygulamasıdır” denildi.

“KENDİNE DEMOKRAT, OTORİTER BİR SİYASİ ANLAYIŞ” VURGUSU

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Dünyadaki ırkçılık karşıtı gösteriler hakkında konuşan siyasi iktidar sözcülerinin, Türkiye’de HDP’nin en doğal hakkını kullanmak istemesini kınaması ve yasaklaması, demokrasi bilincinin oluşmadığını ve kendine demokrat otoriter bir siyasi anlayış ve iktidar olduğunu açıkça göstermektedir. Valiliklerin yasaklama kararına gerekçe olarak sunulan sebeplerden birisinin de Covid-19 olduğunu belirtmeleri oldukça gariptir. Cumhurbaşkanlığı her türlü tedbiri kaldırmış ve hızlı bir normalleşmeye geçmiştir. Yürüyüşün sembolik sayıda yapılması karşısında bu gerekçenin ileri sürülmesi isabetli olmamıştır. Sonuç olarak HDP’nin yürüyüş ve siyasi faaliyette bulunma hakkı engellenemez ve yasaklanamaz. Unutulmamalıdır ki, haklar yasalar ve idari pratiklerden önce gelir. Demokrasi mücadelesi meşrudur, engellenemez.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com