Bir tasarım ustası: Anatoly Semenov

Ünlü Rus kitap tasarımcısı ve grafiker Anatoly Semenov’un yıllardan beri yaptığı resimler ve oluşturduğu eserleri ilk kez bir sergiyle halkın karşısına çıktı. İkinci Dünya Savaşından günümüze dair tanıklığın yer aldığı sergide, Semenov’un hayatında iz bırakmış kişi ve olayları görmek mümkün.

KRONOS 02 Mayıs 2021 KÜLTÜR

Anatoly Semenov, Rus kitap tasarımcısı, öğretmen ve bir sanatçı. Yıllardır yaptığı resimler ve eserleri ilk defa halka açıldı.

Semenov 79 yaşına geldiğinde, oğlu Fedor Semenov babasının yıllardır çizdiği bu resimler için Moskova’da bir sergi düzenledi. Fedor Semenov serginin sorumlusu olması için Rusya Sanat Akademisi’nde Doçent olan Irina Chmyreva’a teklifte bulundu. Chmyreva ise 13 yıl boyunca aynı okulda Anatoly Semenov ile beraber çalışmış birisi olarak teklifi Kabul etti. Anatoly Semenov okulda Kitap Tasarım bölümü başkanıydı.

Semenov yıllardır çalışmalarını kendi klasöründe saklıyor. Onun için tasarladığı kitaplar öncelikli geliyor. Sanatı ona göre bir tür çağdaş entelektüel kişi olmak için çalışmaydı. Sanatının onun nazarında ayrı bir önemi vardı; yazar ve okuyucu arasındaki arabulucu olabilmek için çiziyordu. Irina Chmyreva, Anatoly Semenov’un çizimlerinin kalem, mürekkep ve fırçayla yaptığı bir meditasyon olduğunu söylüyor. Bu sebeple Semenov’un çizimleri bu zamana kadar sergilenmiyor.

MOSKOVA’NIN ÜNLÜ KİTAP TASARIMCILARINDAN BİRİ

Rus Sanatçı Semenov, 1970’lerin ve 1980’lerin Rus İşlevsel Kitap Tasarım Okulu için önemli isimlerden biridi. Kendisi, 20 yılboyunca Moskova Kitap Tasarım Okulu’nda grafik ve prodüksiyon tasarımı başkanıydı. Semenov, Gorky SanatKoleji’nde okudu ve 1967’de Moskova Devlet Kitap Tasarım Enstitüsü’nden mezun oldu.

Anatoly Semenov’un fotoğraf kolajlarını ve grafik sanatını içeren çok sayıda klasörünü incelemek için bu zamana kadar sadece seçilmiş kişiler stüdyosuna davete edildi.

KATEGORİLERE AYRILMIŞ BİR SERGİ

Moskova’nın merkezinde bir salonda gerçekleştirilen Anatoly Semenov’un sergisi 3 farklı kategoriden oluşuyor. Kategoriler, çocukluğuyla bağlantılı olan resimler, İkinci Dünya Savaşı Sonrasını anlatanlar ve Semenov’un baskı deneyleri.

ÇOCUKLUĞUNA DAİR RESİMLERİ

Sanatçının çocukluğundan kalan anılarıyla bağlantılı resimlerde çok kadın figüre görülmekte. Irina Chmyreva bunun sebebinin, Semenov’un çocukluğunun II. Dünya Savaşı ve savaş sonrası döneme dayandığı için yaşadığı köyde etrafının kadınlar ve asker eşleri ile çevrili olması olarak belirtiyor. Çizilen patatesler ise savaş sonrası bir çocuk için refahın ve iyi yemeğin sembolü olarak tasvir ediliyor.

GAZETELER ÜZERİNE RESİMLER

Anatoly Semenov, 1980’lerin ortasında önemli sloganlar ve metinler içeren gazeteleri toplamaya başlıyor. Ardından, gazette sayfalarının üzerine dul kadınların başlarını ve köylülerin silüetlerini çizmeye başlıyor. Yaptığı bu çizimlerdeki kadınlar beyaz başörtülü. Bu başörtülü kadınlar dulları işaret ediyor. Gazetelerdeki büyük yarı soyut yüzler Rus Antikikonlarına atıfta bulunuyor.

Sergiyi düzenleyen Irina Chmyreva bu eserlerin II. Dünya Savaşı anısı ve II. Dünya Savaşı’nın sosyal sonuçları etrafında bağlantılı olduğu için bir yerde toparlıyor.

BASKI DENEYLERİ

Semenov, 1970’lerin başında, dergi ve kitap sayfalarının çok katmanlı arka baskıları için bir kimyasal transfer işlemi kullanmaya başladı. Chmyreva, bu serinin formunun ressam Robert Raushenberg’in serigrafilerini anımsattığını söylüyor. Ancak, Semenov’un baskı teknolojilerine erişimi olmuyor. Pop Art ile paralel görüntüler üretmek için kendi tekniklerini geliştiriyor.

BABASINI HİÇ GÖRMEMİŞ BİR SANATÇI

Anatoly Semenov 1942 yılında doğdu. Babası Sovyet ordusunda bir askerdi. Semenov doğmadan önce, 1941 yılında, babası yanlarından ayrıldı. Babası, 1945 yılının bahar aylarında ise İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da hayatını kaybetti. Geçen sene çizmiş olduğu bir resimde Semenov kendisini ve babasını betimliyor. Kendisinin şimdiki halini çiziyor. Sakallı ve yaşlı bir adam olarak. Babasını ise eski fotoğraflarından hayal ettiği gibi resmediyor. Semenov, bu resme “Preamble” yani “Başlangıç” adını veriyor.

SEMENOV: YENİ SERİLER YAPMALIYIM

Anatoly Semenov şu anda 79 yaşında ve yeni resimler çizmeye devam ediyor. Kendi eserlerinin sergilendiği sergiyi ziyarete gelen Semenov, sergi sorumlusu Irina Chmyreva’ya kendi eserleri ile ilgili şunları söylüyor: “Oo, çok eski işlerimi gösteriyorsun! Şimdi kırk yaşında olan eserlerle kim ilgilenir! Yeni seri yapmalıyım! Ve sen yeni çalışmaları göstereceksin!”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com